Ikea v Česku hlásí další slevy. U nejprodávanějších položek opět trvale sníží cenu

Ekonomika Ekonomika
19. 10. 2023 14:59
Nábytkářský řetězec Ikea ve čtvrtek oznámil zlevňování další části svého sortimentu, první vlna snižování cen proběhla v září. Tento krok společnost zdůvodňuje snížením provozních nákladů i nadále příznivým kurzem koruny. Od září už Ikea v Česku zlevnila v průměru o 14 procent více než polovinu zboží ve své nabídce, uvedla firma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek/Economia

Ikea v září zlevnila 3300 výrobků, teď postupně dlouhodobě zlevní dalších 2400 položek. Podle šéfa Ikea pro Česko, Maďarsko a Slovensko Davida McCabea společnost se startem nového finančního roku přistoupila ke snížení provozních nákladů, upravení vnitřních procesů a logistiky.

"Tyto úspory společně se stabilizací dodavatelských řetězců a dopravní infrastruktury po pandemii a příznivým vývojem měnového kurzu české koruny teď můžeme promítnout do cen," uvedl McCabe.

I druhá vlna zlevňování se týká v Česku nejprodávanějšího zboží. Jde například o nábytkové sestavy Kalax, Platsa, Pax, Besta, Eket či kuchyni Metod. Ceny podle řetězce klesnou také u některých doplňků jako věšáky, sady nožů či lahve na vodu.

Loňské porovnání Aktuálně.cz přitom ukázalo, že ve srovnání se sousedními státy byly mnohé kousky v tuzemsku dražší. Překvapivé bylo poměřování zejména v případě Německa či Rakouska, tedy zemí, kde mají lidé oproti tuzemsku několikanásobně vyšší mzdy.

Ikea tehdy rozdílné ceny identických výrobků vysvětlila odlišným tržním prostředím, ačkoliv pobočky řetězce v jednotlivých zemích nakupují výrobky od společného dodavatele Inter Ikea.

"V koncových cenách se odrážejí lokální vlivy v dané zemi, jako jsou například ceny dopravy, energií, inflace nebo měnový kurz, ale také objemy výrobků, které se na daném trhu prodají. Důsledkem všech těchto faktorů je, že ceny v různých zemích se mohou lišit," vysvětlil loni mluvčí Petr Šašek.

Při dalším srovnání výrobků, které redakce provedla letos v září, vyšel z porovnání těsně nejlevnější sortiment v Česku, nicméně až po nově avizované slevě. Výrobky, které se prodávaly za původní ceny, vycházely ve většině případů oproti zahraničí stále dráž.

Ve finančním roce, který trval od 1. září 2021 do 31. srpna 2022, Ikea v Česku meziročně zvýšila tržby o 22 procent na 11,9 miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy