Ikea v Česku zlevňuje. Nové srovnání ukazuje, kdy se dá výjezdem do ciziny ušetřit

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
11. 9. 2023 12:26
Nábytkářská síť Ikea oznámila, že od září v Česku dlouhodobě zlevňuje více než třetinu své nabídky, a to v průměru o více než osm procent. Pokles cen se dotkl nábytku, bytových doplňků nebo kuchyňských spotřebičů. Loňské srovnání Aktuálně.cz přitom ukázalo, že v sousedních zemích je zboží Ikey často levnější než u nás. Podívejte se, jak z nového porovnání vycházejí vybrané kousky před a po slevě.
IKEA, logo - ilustrační foto
IKEA, logo - ilustrační foto | Foto: Reuters

Snížit ceny v Česku umožnil podle nábytkářského gigantu především příznivý vývoj kurzu české koruny nebo fakt, že se po koronavirové pandemii stabilizovaly dodavatelské řetězce.

"Od září, tedy začátku našeho nového finančního roku, tak v Česku zlevňujeme více než 3300 výrobků," potvrzuje regionální manažerka prodeje Ikea Tímea Münznerová.

Nábytkářský řetězec přislíbil, že u některých výrobků budou ceny nižší až o desítky procent, v průměru však o více než osm procent.

Loňské porovnání Aktuálně.cz přitom ukázalo, že ve srovnání se sousedními státy jsou mnohé kousky v Česku dražší. Překvapivé bylo poměřování zejména v případě Německa či Rakouska, tedy zemí, kde mají lidé oproti tuzemsku několikanásobně vyšší mzdy. Ikea rozdílné ceny identických výrobků vysvětlila odlišným tržním prostředím, byť pobočky řetězce v jednotlivých zemích nakupují výrobky od společného dodavatele Inter Ikea.

"V koncových cenách se odrážejí lokální vlivy v dané zemi, jako jsou například ceny dopravy, energií, inflace nebo měnový kurz, ale také objemy výrobků, které se na daném trhu prodají. Důsledkem všech těchto faktorů je, že ceny v různých zemích se mohou lišit," vysvětlil loni mluvčí Petr Šašek.

Aktuálně.cz nyní dle kurzu k 7. září srovnalo se sousedními zeměmi ceny těch kousků, které Ikea od září v tuzemsku zlevnila a zároveň je označila jako "na českém trhu dlouhodobě nejoblíbenější".

  • Ze srovnání vyplynulo, že po zářijovém snížení cen vybraný sortiment v Česku v naprosté většině případů vychází nejlevněji. Před slevou tomu ovšem tak nebylo. Projděte si následující přehled.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy