Hitem Vánoc budou ukulele, čekají prodejci hudebních nástrojů

ČTK ČTK
4. 12. 2017 19:15
Ukulele je obrovským trendem posledních pěti let. Ročně se v Česku prodá zhruba dvacet tisíc kusů tohoto nástroje, který připomíná zmenšenou kytaru.
Ukulele, Ilustrační foto
Ukulele, Ilustrační foto | Foto: iStock

Praha - Nejčastějšími hudebními dárky pod vánočním stromečkem budou letos v České republice nejen kytary a klávesové nástroje, ale také ukulele. Podle statistik výrobců vlastní tento původně havajský nástroj každá osmá česká domácnost a meziročně se letos v Česku prodá o 40 procent více ukulele než loni.

Obchodníci před Vánocemi zaznamenávají i růst prodeje dětských hudebních nástrojů a nástrojů pro začátečníky. Vyplývá to z vyjádření prodejců na dotaz ČTK.

"Ukulele je obrovským trendem posledních pěti let. Ročně se v Česku prodá zhruba dvacet tisíc kusů tohoto nástroje, který připomíná zmenšenou kytaru. Ukulele je populární díky tomu, že je snadné naučit se na ně hrát. Struny jsou měkké, začátečníky to zpočátku nebolí jako u kytary a má pouze čtyři struny. Takže i učení akordů je snadnější.Jistou roli hrají i malé rozměry nástroje, což oceníte zejména při cestování," uvedl Filip Černý, vedoucí marketingu ve společnosti Kytary.cz, která má padesátiprocentní podíl na tuzemském trhu hudebních nástrojů.

Zvýšený zájem předpokládají prodejci v prosinci i o klávesové nástroje a kytary. Například ve společnosti Furch Guitars, která vyrábí ve Velkých Němčicích akustické kytary, letos výrobu postupně navýšili na 7500 kytar, což je o 20 procent více než loni.

"S nárůstem produkce přitom počítáme i v příštím roce. Velký zájem o naše nástroje převládá nejen v zahraničí, kam míří převážná většina naší produkce, ale také v České republice. Za poslední rok jsme v Čechách prodali téměř 600 kytar, tedy o 17 procent více než loni," uvedl Petr Furch ze společnosti Furch Guitars.

Podle statistik výrobců a dovozců hudebních nástrojů se v Česku prodá téměř 60 000 kytar za rok, meziročně má tento nástroj desetiprocentní roční nárůst. Hlavní podíl na trhu mají akustické kytary se 45 procenty, v závěsu jsou klasické (španělky) s 30 procenty a elektrické kytary s 25 procenty podílu.

Kytaru má podle výzkumu společnosti Kytary.cz doma každá třetí rodina. Dominantní jsou prodeje nástrojů pro začátečníky a mírně pokročilé v ceně do 6000 korun.

Trend se však pozvolna posouvá k dražším nástrojům. Nárůst obchodníci pozorují v prodejích kytar v ceně nad 50 000 korun a takzvaných butikových nástrojů, kde je koupě zároveň investicí. "Stejně jako u automobilů veteránů platí také v případě kytar lhůta třicet let na prohlášení za veterána. Oproti vozům u nich ale sběratele často nerozladí šrámy či opotřebení," uvedl Černý.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Bitcoin po výstupu nad 40 000 dolarů klesá, Amazon se ho přijímat nechystá

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy