Pošta pomůže Schillerové proti stravenkářům. Chce vydávat vlastní kupón, vzor je Lidl

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
6. 2. 2020 10:18
K osmi soukromým stravenkovým firmám v Česku se zřejmě přidá Česká pošta. Na Twitteru to naznačila ministryně financí Alena Schillerová a Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí pošty, podle kterého je pro firmu vzorem úspěšný nástup vlastních stravenek řetězce Lidl. Podle Hospodářských novin s novým byznysem pošty souhlasí i koaliční ČSSD. Ministryně Schillerová dlouhodobě prosazuje stravenkový paušál.
Foto: Aktuálně.cz

Česká pošta se tak zřejmě podle Hospodářských novin (HN) přidá k současným osmi soukromým stravenkovým firmám. Záměr na zvýšení konkurence v oboru podporuje ČSSD, ale zejména ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vládní koalice se v polovině ledna dohodla na tom, že vedle stravenek zavede také nedaněný stravenkový paušál pro zaměstnance.

Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka je důvodem, proč státu pošta nabídla pomoc se zajištěním papírových stravenek, její know-how.

"V našem případě by se nejednalo o novou službu, ale o využití stávajících možností České pošty, které pokrývají všechny procesy, které zahrnují tisk, manipulaci, distribuci i zúčtování stravenek. Standardně tiskneme ceniny (poštovní známky), kompletujeme a distribuujeme zásilky pro firmy, disponujeme sítí počítáren hotovosti, kde zpracováváme tržby obchodníkům, které zahrnují i stravenky," uvedl pro Aktuálně.cz Vitík.

Podle něj má pošta připraveny i související procesy, jako je zabezpečení manipulace s hotovostí a ceninami, pracovněprávní vztahy a připravený personál.

"Detailní business case včetně finančních okolností připravujeme. Považujeme za benchmark na trhu produkt Naše stravenka od Lidlu," doplňuje.

Podle něj by se státní firma chtěla dostat na úroveň kolem 2,5procentní provize za zpracování od obchodníků. Pro zaměstnavatele by byla nabídka stravenek bez provize.

Foto: Lidl

Pošta však přitom podle HN dlouhodobě čelí kritice, že nedokáže odvádět služby v odpovídající kvalitě. Plán má ovšem podporu sociální demokracie. "Návrh podala na koaliční radě ČSSD," cituje deník ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou.

Schillerová záměr zmínila v úterý na Twitteru po setkání s ředitelem České pošty Romanem Knapem. "Pošta má zájem rozšířit konkurenci mezi dodavateli stravenek," napsala.

Systém stravenek se kvůli provizím, které musí platit poukázkovým firmám, nelíbí provozovatelům hotelů, restaurací nebo obchodů. Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) uvedla, že prodejny na venkově a v malých městech odvádějí z hodnoty stravenky čtyři až deset procent. Podle Asociace provozovatelů poukázkových systémů ČR, která sdružuje stravenkové firmy, je provize v průměru 3,9 procenta.

U plánovaného stravenkového paušálu by daňové zvýhodnění mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021. Ministryně Schillerová opakovaně prohlásila, že stravenkové firmy většinou odvádějí své zisky do ciziny. Odbory se však obávají, že zaměstnavatelé budou peníze určené na stravenkový paušál zneužívat.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy