Pošta pomůže Schillerové proti stravenkářům. Chce vydávat vlastní kupón, vzor je Lidl

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
6. 2. 2020 10:18
K osmi soukromým stravenkovým firmám v Česku se zřejmě přidá Česká pošta. Na Twitteru to naznačila ministryně financí Alena Schillerová a Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí pošty, podle kterého je pro firmu vzorem úspěšný nástup vlastních stravenek řetězce Lidl. Podle Hospodářských novin s novým byznysem pošty souhlasí i koaliční ČSSD. Ministryně Schillerová dlouhodobě prosazuje stravenkový paušál.
Foto: Aktuálně.cz

Česká pošta se tak zřejmě podle Hospodářských novin (HN) přidá k současným osmi soukromým stravenkovým firmám. Záměr na zvýšení konkurence v oboru podporuje ČSSD, ale zejména ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Vládní koalice se v polovině ledna dohodla na tom, že vedle stravenek zavede také nedaněný stravenkový paušál pro zaměstnance.

Podle mluvčího pošty Matyáše Vitíka je důvodem, proč státu pošta nabídla pomoc se zajištěním papírových stravenek, její know-how.

"V našem případě by se nejednalo o novou službu, ale o využití stávajících možností České pošty, které pokrývají všechny procesy, které zahrnují tisk, manipulaci, distribuci i zúčtování stravenek. Standardně tiskneme ceniny (poštovní známky), kompletujeme a distribuujeme zásilky pro firmy, disponujeme sítí počítáren hotovosti, kde zpracováváme tržby obchodníkům, které zahrnují i stravenky," uvedl pro Aktuálně.cz Vitík.

Podle něj má pošta připraveny i související procesy, jako je zabezpečení manipulace s hotovostí a ceninami, pracovněprávní vztahy a připravený personál.

"Detailní business case včetně finančních okolností připravujeme. Považujeme za benchmark na trhu produkt Naše stravenka od Lidlu," doplňuje.

Podle něj by se státní firma chtěla dostat na úroveň kolem 2,5procentní provize za zpracování od obchodníků. Pro zaměstnavatele by byla nabídka stravenek bez provize.

Foto: Lidl

Pošta však přitom podle HN dlouhodobě čelí kritice, že nedokáže odvádět služby v odpovídající kvalitě. Plán má ovšem podporu sociální demokracie. "Návrh podala na koaliční radě ČSSD," cituje deník ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou.

Schillerová záměr zmínila v úterý na Twitteru po setkání s ředitelem České pošty Romanem Knapem. "Pošta má zájem rozšířit konkurenci mezi dodavateli stravenek," napsala.

Systém stravenek se kvůli provizím, které musí platit poukázkovým firmám, nelíbí provozovatelům hotelů, restaurací nebo obchodů. Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) uvedla, že prodejny na venkově a v malých městech odvádějí z hodnoty stravenky čtyři až deset procent. Podle Asociace provozovatelů poukázkových systémů ČR, která sdružuje stravenkové firmy, je provize v průměru 3,9 procenta.

U plánovaného stravenkového paušálu by daňové zvýhodnění mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021. Ministryně Schillerová opakovaně prohlásila, že stravenkové firmy většinou odvádějí své zisky do ciziny. Odbory se však obávají, že zaměstnavatelé budou peníze určené na stravenkový paušál zneužívat.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy