Když vám v cizině ukradnou karty, pomohou cestovní šeky

šal
12. 7. 2007 9:01
Cestovní šeky mají neomezenou platnost
Foto: MasterCard

Praha - Pokud přijdete v cizině o hotovost a všechny platební karty, máte v zásadě dvě možnosti, buď se spolehnout na finanční pomoc přátel a známých, nebo si zažádat o vydání náhradní karty či hotovosti. V takovém případě je třeba počítat s poplatkem ve výši několika tisíc korun.

Právě pro tento případ se vyplatí brát s sebou do ciziny také cestovní šeky. Jejich krádež neznamená pro majitele žádný zásadní problém, má nárok na vydání nových šeků v původní výši.

Proč cestovní šeky

Velkou předností cestovních šeků je jejich vysoká likvidita a ochrana proti odcizení či zneužití. Jejich výhody lidé přitom doceňují stále méně, a to kvůli nebývalému rozmachu platebních karet. Přesto cestovní šeky mají ve výbavě na zahraniční cesty stále své místo. Navíc mají neomezenou platnost, záleží jen na držiteli, za jak dlouho cestovní šeky použijí.

Nejčastější způsob jejich použití je, že je klient vymění v bance či ve směnárně (po celém světě) za hotové peníze. Na mnoha místech v zahraničí je také možné cestovními šeky přímo zaplatit za služby v restauracích či hotelech. Přijímá je i velké množství obchodů.

Cestovní šeky jsou vydávány v konkrétní měně a určitých jmenovitých hodnotách. Nejčastěji na výběr jsou americké dolary, eura či britské libry. Jmenovité hodnoty jsou u většiny měn totožné. Klient tak může nejčastěji nakupovat šeky v hodnotách 20, 50, 100, 200 nebo 500 jednotek konkrétní zahraniční měny.


Krádež cestovních šeků neznamená problém

Stane-li se v zahraničí, že je klient okraden o cestovní šeky, je nezbytné neprodleně tuto krádež či ztrátu ohlásit emitentovi. Od okamžiku ohlášení ztráty přebírá riziko zneužití šeků již emitent. Do té doby riziko, že cestovní šeky budou zneužity, nese sám jejich majitel. Je-li proto dané ohlášení provedeno okamžitě po jejich krádeži, riziko, že původní majitel přijde o své peníze, je téměř nulové.

Zneužití šeků ale není příliš pravděpodobné. Bez podpisu vlastníka jsou neplatné a při jejich ztrátě je zajištěno, že majitel nezůstane bez prostředků. Ve velmi krátké době (obvykle do 24 až 48 hodin) může obdržet náhradní šeky v původní výši.

Ve všech případech krádeže a ztráty je ale nutné znát sériová čísla šeků. Proto je vhodné mít tato čísla někde poznamenána určitě odděleně od samotných šeků, aby zloděj neodcizil i je. Pokud klient čísla svých cestovních šeků, které mu byly ukradeny, nezná, jejich zjištění může být poměrně komplikované. Každopádně je nutné ze zahraničí v takovém případě kontaktovat banku, kde byly šeky zakoupeny.

Při nákupu šeků od domovské banky musí klient cestovní šek nejdříve podepsat před samotným bankéřem. Druhý podpis je vyžadován při proplácení šeku, nebo když se s šekem platí v obchodě. Shodují-li se oba podpisy, je vše v pořádku, v opačném případě musí jejich předkladatel prokázat svoji totožnost a doklad, že je jejich skutečným majitelem.

Co stojí cestovní šeky

Nákup a proplacení cestovního šeku jsou vždy spojeny s určitými poplatky. Za nákup zaplatí klient nejčastěji jedno procento ze jmenovité hodnoty, u proplacení jsou to až tři procenta podle toho, v jaké měně si nechává šek proplatit. Nejčastějším typem cestovních šeků jsou American Express a Thomas Cook.

 

Právě se děje

Další zprávy