Exekucí výrazně ubylo, loni jich začalo "jen" 714 tisíc

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 5. 2. 2014 16:30
Oproti rekordnímu roku 2011 bylo loni zahájeno o 220 tisíc exekucí méně.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počet zahájených exekucí loni druhý rok v řadě výrazně klesl. Za celý rok 2013 jich bylo zahájeno celkem 714 tisíc, zatímco v roce 2012 to bylo 820 tisíc a v rekordním roce 2011 dokonce 936 tisíc. Vyplývá to ze statistik Exekutorské komory ČR.

Boom skončil poté, co novela vyhlášek ministerstva spravedlnosti snížila paušální náhrady nákladů, na které má věřitel nárok za zastoupení advokátem, a dále paušální náhradu výdajů exekutora.

Podle Exekutorské komory pomohla k poklesu počtu exekucí hlavně osvěta. Předseda komory David Koncz, který organizaci vede od letošního ledna, připomíná, že komora provozuje například bezplatné právní poradny a vydává vzdělávací materiály.

"Letos očekáváme další pokles počtu exekucí," dodává Koncz.

Mezi další důvody podle něj patří - vedle zmíněné novely vyhlášek - i fakt, že soudy v mnoha případech přestaly při vymáhání dluhu automaticky přiznávat náhrady nákladů.

Pomohly i novely exekučního řádu a občanského soudního řádu, které od ledna 2013 zavedly například takzvanou předžalobní výzvu a efektivnější pravidla pro spojování exekucí.

"Exekuce je vždy zahajována soudem na návrh věřitele. Exekutoři tak nemají na jejich počet žádný vliv," podotýká Koncz.

 

Právě se děje

Další zprávy