Byrokracie v Česku přibylo. Malá firma stráví papírováním už 272 hodin ročně

ČTK ČTK
29. 9. 2021 10:11
Průměrná malá firma v Česku vynaloží na papírování a byrokracii 272 hodin ročně. Proti loňskému roku je to zhoršení o 49 hodin. Za nárůstem je především zavádění vládních opatření proti šíření koronaviru. Vyplývá to z výsledků pátého ročníku Indexu byrokracie, který zpracovává Liberální institut. O výsledcích ve středu informoval na tiskové konferenci ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.
Foto: Foter.com / Christian Schnettelker

Index kalkuluje časovou náročnost všech známých státem uložených administrativní povinností, které malá firma musí během jednoho roku provozu plnit.

"Jako problematické se v roce 2021 ukázalo nezvládnutí pandemie ze strany vlády, které se promítlo i v řadě chaotických nařízení. Ta dopadala i na podnikatele a vedle finančních nákladů stála podnikatele jejich čas," uvedl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a analytik Liberálního institutu Pavel Peterka.

V případě povinného testování ve firmách nebylo podle Peterky nejvíce problematické samotné testování, ale komunikace se zodpovědnými veřejnými orgány, evidence a povinná archivace výsledků.

Jako časové náročné se ukázalo podle něj i pravidelné zjišťování informací ohledně platných protipandemických nařízení, která se navíc často měnila. "Stát měl za úkol transparentně a předvídatelně rozhodovat v oblasti protipandemických opatření a o těchto rozhodnutích včas informovat veřejnost. Předvídatelnost a stabilita jsou pro zvládnutí takové situace naprosto klíčové. V této roli však stát naprosto selhal," uvedl.

Pánek upozornil, že index kromě České republiky vychází na Slovensku. Tam celková byrokratická zátěž vyšla na 225 hodin, tedy o osm hodin více než loni. Poprvé také index vyšel v Severní Makedonii, kde je administrativní zátěž 146 hodin.

Index byrokracie zahrnuje do výpočtu byrokratickou zátěž vycházející pouze z činností, které vyžaduje zákon.

Index byrokracie v ČR

Rok

Počet hodin strávených byrokracií

2017

247

2018

233

2019

226

2020

223

2021

272

Zdroj: Liberální institut

 

Právě se děje

Další zprávy