EU se shodla na vízech do Spojených států

bh
6. 3. 2008 10:30
ČR nepůjde nad rámec stávající dohody

Brusel - Země EU se dohodly na společném postoji k otázce bezvízového styku se Spojenými státy .

Vyplynulo to z uzavřeného jednání velvyslanců členských zemí EU.

Česko nebude při předávání dat do Spojených států překračovat rámec dohody EU-USA, která od loňského léta upravuje předávání záznamů o pasažérech leteckých společností (tzv. PNR). Státy Sedmadvacítky se také dohodly, že USA nedostanou žádné dodatečné přístupy do schengenské databáze.

Jan Vytopil, mluvčí českého zastoupení při Evropské komisi, žádné další informace o jednání zveřejnit nemůže. "Je to ale pro nás úspěšně vyjednaná pozice," řekl Aktuálně.cz.

Kvůli memorandu o porozumění, které premiér Topolánek podepsal během své nedávné návštěvy USA, přitom hrozil konflikt s EU. Brusel se totiž obával, že memorandum jde nad rámec toho, co si Unie s Washingtonem vyjednala, a USA tak získají možnost od dohody o PNR odstoupit.

Dalším klíčovým krokem bude 13. března jednání ministrů vnitra a spravedlnosti EU a USA, které se uskuteční ve slovinském Brdu.

Čtěte více: Zrušení víz pro Čechy ohrozí Schengen, varuje Brusel

 

Právě se děje

před 17 minutami

U Černožic se při předjíždění čelně střetla dvě vozidla, tři lidé zemřeli

Při dopravní nehodě u Černožic na Královéhradecku v neděli dopoledne zemřeli tři lidé. Silnice I/33 je uzavřena, policie dopravu odklání po jiné trase, řekla mluvčí krajské policie Alena Kacálková.

U Černožic se srazila dvě osobní auta. Ředitel dopravní policie Jiří Zlý uvedl, že jedno z osobních vozidel předjíždělo, přičemž se čelně srazilo s protijedoucím autem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy