EU chystá další rozšiřování. Do vesmíru

Blahoslav Hruška
29. 4. 2007 0:00
O sídlo projektu Galileo bojuje i Praha
Evropská sonda Rosetta nedávno proletěla kolem Marsu.
Evropská sonda Rosetta nedávno proletěla kolem Marsu. | Foto: ESA

Brusel/Praha - Evropská unie by neměla řešit jen pozemské problémy, ale rychle expandovat také do kosmu. Jinak jí hrozí, že se v globalizované éře neprosadí.

Takové poselství alespoň vydala Evropská komise. Jde o součást její nové strategie pro vesmír. Ta má po řadě nezdarů vylepšit image sedmadvacítky jako "kosmické velmoci". 

"Bez vesmírné politiky by se Evropa mohla stát bezvýznamnou," varoval mísopředseda komise Günter Verheugen.

"Kromě toho byl kosmos vždy zdrojem inspirace, která vědu posouvala za hranice možností," dodal.

Podle nového plánu by Evropská kosmická agentura (ESA) měla začít mnohem intenzivněji dobývat oběžnou dráhu země.

Podstatně inovovat by se měl také způsob financování.

Klíčovou roli v něm má v budoucnu sehrát zejména armáda. Zatímco v Evropě podporuje průmysl vyrábějící vesmírné technologie jen z jedné pětiny, v USA vojsko platí plnou polovinu rozpočtu.

Na Mars s Číňany?

Kromě toho začíná být reálná hrozba konkurence z Číny a Indie. Oba státy totiž rychle dohánějí technologický propad.

Komise dokonce uvažuje o tom, zatáhnout Peking a Dillí do ambiciózního plánu evropské mise na Mars. Ta by měla odstartovat v roce 2013 a po dvou letech vypustit na Mars průzkumné vozítko.

O odloženém vyslání robota na Mars ČTĚTE ZDE

Poslední pokus ESA o pátraní po životě na povrchu rudé planety totiž zkrachoval. Robot Beagle 2 se v únoru 2004 krátce po přistání odmlčel.

Galileo má problémy

Navigace v autě. Zatím jsou Evropané odkázáni jen na GPS.
Navigace v autě. Zatím jsou Evropané odkázáni jen na GPS. | Foto: Aktuálně.cz

Problémy má ale i systém Galileo, evropská konkurence americkému navigačnímu projektu GPS. Soustava družic by měla být zprovozněna v roce 2010, zatím je ale výstavba sítě ve skluzu.
"I když máme určité problémy, zůstává Galileo nejprestižnějším projektem unie," zdůraznil Verheugen.

Praha mezi favority

Horkým favoritem na sídlo celého projektu Galileo je přitom Praha. Čeští vědci však na konečný verdikt EU čekají dosud marně.

ČTĚTE VÍCE: Galileo chtějí všichni. Praha neustupuje

Unie uvažuje také o slovinské Lublani. Ze starých zemí EU jsou mezi favority britský Cardiff, nizozemský Noordwijk a také Brusel.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy