Zrušení víz pro Ukrajince do EU rozproudilo pohyb lidí. Čeští dopravci plánují otevřít nové linky

ČTK ČTK
18. 6. 2017 16:03
Kvůli bezvízovému styku mezi EU a Ukrajinou plánují čeští dopravci plánují otevřít více linek na Ukrajinu. Ukrajinci nově ke vstupu do schengenského prostoru potřebují pouze biometrický pas, jejich pobyt v průběhu 180 dní nesmí přesáhnout 90 dní.
Autobus společnosti RegioJet.
Autobus společnosti RegioJet. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Autobusoví dopravci po zrušení vízové povinnosti pro Ukrajince očekávají nárůst poptávky a plánují nové linky. 

Roste také obsazenost leteckých spojů.

V loňském roce se v tuzemských hotelech a penzionech ubytovalo 120 000 návštěvníků z Ukrajiny.

Například autobusový dopravce RegioJet se novými linkami na Ukrajinu nyní intenzivně zabývá.

"První spoje bychom rádi spustili už v letošním roce. V současné době vyřizujeme potřebné dokumenty a licence. Počítáme s tím, že v souvislosti se zavedením bezvízového styku bude o linky mezi Českou republikou a Ukrajinou větší zájem," uvedla obchodní ředitelka autobusové dopravy RegioJet Marcela Hamříková.

Naopak firma FlixBus zatím podrobnosti nechtěla uvést.

"Neustále pracujeme na nových možnostech cestování, a tudíž více spojení do mnoha evropských měst, stejně tak jako do destinací na Ukrajině, které připravujeme. Podrobnější informace sdělíme v nadcházejících měsících," řekla mluvčí společnosti FlixBus Nina Göbbels.

Desítky letů týdně

V současnosti je také provozováno 20 přímých letů týdně, o které se dělí ČSA a Ukraine International Airlines.

Podle údajů serveru Letuška.cz jejich obsazenost roste. Linky z Prahy jsou využívány pro služební cesty, turistiku a návštěvy Ukrajinců doma.

"Faktem je, že z důvodů zrušení víz pro Gruzínce tady máme i novou přímou linku z Tbilisi, takže to (zrušení víz) vliv samozřejmě má a pro Čechy pak vznikají nové možnosti využití těchto leteckých spojení," uvedl Josef Trejbal z Letuška.cz.

Mezi Ukrajinou a zeměmi schengenského prostoru začal před týdnem platit bezvízový styk. Ten schválil v dubnu Evropský parlament.

Ukrajinci ke vstupu do schengenského prostoru potřebují pouze biometrický pas, jejich pobyt v průběhu 180 dní nesmí přesáhnout 90 dní.

Bezvízový styk, který se vztahuje na celou EU s výjimkou Británie a Irska, ale nezajišťuje občanům Ukrajiny právo v unii pracovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy