Alexo, mám dnes schůzky? Do tří let bude mít čtvrtina zaměstnanců virtuální asistenty

ČTK ČTK
15. 1. 2019 13:57
Čtvrtina zaměstnanců pracujících s digitálními nástroji bude do roku 2021 používat denně virtuální asistenty. V současnosti jsou to jen dvě procenta. Výdaje koncových uživatelů a firem na chytré reproduktory s virtuálními asistenty v roce 2021 dosáhnou 3,5 miliardy dolarů, uvedla analytická firma Gartner. Chytré reproduktory jsou součástí například mobilů, počítačů nebo se používají zcela samostatně.
Foto: Amazon

Virtuální asistenti, kteří využívají umělou inteligenci, nachází uplatnění zejména v pojišťovnictví a finanční sféře a také v IT a zákaznických službách. Pilotní sférou, kde proběhlo testování a nasazování prvních virtuálních asistentů, byla kontaktní centra.

"Očekáváme, že virtuální podnikoví asistenti budou během příštích tří let postupně nasazováni a využíváni ve stále větším počtu organizací," uvedla ředitelka výzkumu Gartner Annette Jumpová. Na trhu konverzačních platforem, tedy virtuálních asistentů a tzv. chatbotů, se v současnosti celosvětově pohybuje více než tisícovka dodavatelů. Během několika následujících let lze očekávat závody o to, kdo dokáže nabídnout nové užitečné funkce a dodavatelé se značně promění, dodala.

Přestože je většina chatbotů a virtuálních asistentů stále postavena spíše na textovém rozhraní, probíhá rychlý rozvoj hostovaných služeb převodu řeči na text a textu na řeč využívajících umělou inteligenci. Do roku 2023 by pak měla probíhat plná čtvrtina interakcí zaměstnanců s aplikacemi prostřednictvím hlasového rozhraní oproti stávajícím třem procentům.

Nedávným příkladem integrace chytrých reproduktorů v podnicích je partnerství Amazonu s řetězcem hotelů Marriott. Ten používá zařízení Echo s virtuálním asistentem Alexa pro urychlení odhlášení hostů z hotelu a ovládání vybavení pokojů. V odvětví zdravotní péče budou chytré reproduktory s virtuálními asistenty pomáhat zejména při vzdálené diagnostice a péči o seniory.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy