Windows 10 zdarma mají úspěch. Jsou už na více počítačích než Windows XP

ČTK ČTK
2. 2. 2016 20:07
Operační systém Windows 10 je po půl roce od uvedení na trh na více počítačích než Windows XP. V lednu mělo nový operační systém od společnosti Microsoft nainstalováno 11,9 procenta osobních počítačů. Podíl Windows XP činil 11,4 procenta, Windows 8.1 pak 10,4 procenta. Nejpoužívanější zůstává Windows 7, který má 52,5 procenta osobních počítačů na světě.
Foto: MIcrosoft

New York - Operační systém Windows 10 od společnosti Microsoft je po půl roce od uvedení na trh na více počítačích než Windows XP. Podle údajů společnosti Net Market Share byly Windows 10 v lednu instalovány na 11,9 procenta osobních počítačů.

Podíl Windows XP činil 11,4 procenta, Windows 8.1 pak 10,4 procenta. Ještě v prosinci Windows 10 zaostávaly za XP i Windows 8.1, uvedl server stanice CNN.

Nejnovější operační systém od Microsoftu má ale před sebou ještě dlouhou cestu, pokud chce překonat lídra trhu Windows 7. Tento operační systém je nyní na 52,5 procenta osobních počítačů na světě.

Vyzkoušeli jsme nový operační systém pro telefony od Microsoftu i s novinkou, obří Lumií 950XL se skvělým fotoaparátem.
4:29
Vyzkoušeli jsme nový operační systém pro telefony od Microsoftu i s novinkou, obří Lumií 950XL se skvělým fotoaparátem. | Video: Otakar Schön

Windows 10 jsou od svého debutu na konci loňského července úspěšné, protože jsou zatím nejrychleji přijatou verzí operačního systému Windows. Doposud byly instalovány na více než 200 milionech přístrojů a Microsoft očekává, že do roku 2018 bude mít jeho nový operační systém více než jedna miliarda přístrojů.

Nová strategie Microsoftu

Nicméně zájmu o Windows 10 pomohla také nová strategie Microsoftu, který umožnil všem, kteří mají nyní systémy Windows 7 a Windows 8.1, aby si nový operační systém stáhli zdarma.

Windows XP zůstávají stále velmi rozšířené, přestože Microsoft v roce 2014 přestal s jejich podporou. Čtrnáct let starý operační systém má stále více než jeden z deseti počítačů.

Analytici očekávají, že Windows 10 by se mohly začít více prosazovat v letošní roce, protože firmy začnou aktualizovat své počítače, na kterých jsou Windows 7. Firmy na svých počítačích operační systémy aktualizují většinou jen pomalu a většina se jich také rozhodla, že vynechá instalaci neoblíbených Windows 8.

 

Právě se děje

Další zprávy