Vinou nadúrody v Evropě klesla cena průmyslových jablek

ČTK ČTK
23. 11. 2014 12:09
Největšími odběrateli jsou velké, hlavně německé firmy, které vyrábějí jablečný koncentrát. Je určen do džusů, šamponů a na získávání látek do léčiv a kosmetiky, také se suší do čajů, léků a müsli.
Kvůli mimořádné úrodě a tlaku obchodu na ceny se letos zatím velmi špatně prodávají i konzumní jablka.
Kvůli mimořádné úrodě a tlaku obchodu na ceny se letos zatím velmi špatně prodávají i konzumní jablka. | Foto: Reuters

Vranov (Rokycansko) - Cena jablek určených na průmyslové zpracování letos výrazně klesla kvůli jejich nadúrodě v Evropě. Zatímco loni byla mezi 2,50 a 2,70 koruny za kilogram, letos je to kolem koruny. Jablka se používají například při výrobě džusů či kosmetiky. Všichni velcí pěstitelé nabízejí ovoce výrobcům jablečného koncentrátu, jehož cena není ovlivňována chováním spotřebitelů, ale světovými cenami, řekli Richard Schwarz ze Sadů Schwarz Vranov a Petr Vyskočil ze Sadů Těnovice.

"Letos dávali všichni jablka na průmyslové zpracování, takže ta cena spadla. Některé moštárny rychle naplnily tanky a zavřely," řekl Schwarz. Velcí hráči na trhu s jablečným koncentrátem sice odebírají jablka stále, ale za velmi nízkou cenu do koruny. Na průmyslové zpracování míří podle Vyskočila jablka, která nemohou jít do obchodní sítě. Jsou například strupatá.

Sadaři zatím počítají s tím, že na průmyslové zpracování půjde minimálně pětina úrody. Minimum odběratelů bere ovoce na lisování na mošt. Dávají sice cenu o desetníky vyšší, ale chtějí konkrétní odrůdu. Největšími odběrateli jsou velké, hlavně německé firmy, které vyrábějí jablečný koncentrát. Je určen do džusů, šamponů a na získávání látek do léčiv a kosmetiky, také se suší do čajů, léků a müsli. "Obrovské zpracovatele nezajímají desítky kamionů z Vranova. Dodáváme firmám, které sdružují malé dodavatele a jsou schopné vyjednat nějakou cenu," uvedl Schwarz.

Sadaři letos začali dodávat průmyslová jablka za korunu, což nepokryje ani náklady na sběr. Poté cena vzrostla na 1,20 koruny, maximum bylo 1,50 koruny. Zisk z prodeje desítek tun je jen několik tisíc. "Pozitivní je, že vyčistíme sad. Nechat jablka na stromě je to nejhorší. Nikdo se pak těch nemocí nezbaví," uvedl Vyskočil.

Kvůli mimořádné úrodě a tlaku obchodu na ceny se letos zatím velmi špatně prodávají i konzumní jablka. Sady zachraňuje maloprodej ze dvora, který bude letos tvořil až polovinu. Velkoobchody zatím vyčkávají. "Pokud výkupní cena jablek spadne na nesmyslně nízkou hranici, tak už se je ani nevyplatí třídit pro obchody a možná je lepší je vyvézt na šampony. Ale je to cesta do pekel," shodli se oba sadaři.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy