Vinou nadúrody v Evropě klesla cena průmyslových jablek

ČTK ČTK
23. 11. 2014 12:09
Největšími odběrateli jsou velké, hlavně německé firmy, které vyrábějí jablečný koncentrát. Je určen do džusů, šamponů a na získávání látek do léčiv a kosmetiky, také se suší do čajů, léků a müsli.
Kvůli mimořádné úrodě a tlaku obchodu na ceny se letos zatím velmi špatně prodávají i konzumní jablka.
Kvůli mimořádné úrodě a tlaku obchodu na ceny se letos zatím velmi špatně prodávají i konzumní jablka. | Foto: Reuters

Vranov (Rokycansko) - Cena jablek určených na průmyslové zpracování letos výrazně klesla kvůli jejich nadúrodě v Evropě. Zatímco loni byla mezi 2,50 a 2,70 koruny za kilogram, letos je to kolem koruny. Jablka se používají například při výrobě džusů či kosmetiky. Všichni velcí pěstitelé nabízejí ovoce výrobcům jablečného koncentrátu, jehož cena není ovlivňována chováním spotřebitelů, ale světovými cenami, řekli Richard Schwarz ze Sadů Schwarz Vranov a Petr Vyskočil ze Sadů Těnovice.

"Letos dávali všichni jablka na průmyslové zpracování, takže ta cena spadla. Některé moštárny rychle naplnily tanky a zavřely," řekl Schwarz. Velcí hráči na trhu s jablečným koncentrátem sice odebírají jablka stále, ale za velmi nízkou cenu do koruny. Na průmyslové zpracování míří podle Vyskočila jablka, která nemohou jít do obchodní sítě. Jsou například strupatá.

Sadaři zatím počítají s tím, že na průmyslové zpracování půjde minimálně pětina úrody. Minimum odběratelů bere ovoce na lisování na mošt. Dávají sice cenu o desetníky vyšší, ale chtějí konkrétní odrůdu. Největšími odběrateli jsou velké, hlavně německé firmy, které vyrábějí jablečný koncentrát. Je určen do džusů, šamponů a na získávání látek do léčiv a kosmetiky, také se suší do čajů, léků a müsli. "Obrovské zpracovatele nezajímají desítky kamionů z Vranova. Dodáváme firmám, které sdružují malé dodavatele a jsou schopné vyjednat nějakou cenu," uvedl Schwarz.

Sadaři letos začali dodávat průmyslová jablka za korunu, což nepokryje ani náklady na sběr. Poté cena vzrostla na 1,20 koruny, maximum bylo 1,50 koruny. Zisk z prodeje desítek tun je jen několik tisíc. "Pozitivní je, že vyčistíme sad. Nechat jablka na stromě je to nejhorší. Nikdo se pak těch nemocí nezbaví," uvedl Vyskočil.

Kvůli mimořádné úrodě a tlaku obchodu na ceny se letos zatím velmi špatně prodávají i konzumní jablka. Sady zachraňuje maloprodej ze dvora, který bude letos tvořil až polovinu. Velkoobchody zatím vyčkávají. "Pokud výkupní cena jablek spadne na nesmyslně nízkou hranici, tak už se je ani nevyplatí třídit pro obchody a možná je lepší je vyvézt na šampony. Ale je to cesta do pekel," shodli se oba sadaři.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy