Varufakis nemluvil pravdu, ohradila se Evropská komise

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
28. 7. 2015 18:50
Bývalý ministr financí Řecka mluvil v uniklém telefonickém rozhovoru o tom, že mezinárodní věřitelé kontrolují systém finančního úřadu.
Janis Varufakis. Ilustrační snímek.
Janis Varufakis. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Brusel/Atény – Evropská komise se dnes ohradila proti slovům bývalého řeckého ministra financí Janise Varufakise. Ten v rozhovoru s manažery hedgeových fondů kromě jiného řekl, že trojka věřitelů ovládala nejvyšší řecký finanční úřad, a jeho ministerstvo financí tak nemělo přístup k datům, ze kterých chtělo postavit plán na alternativní platební systém.

Mluvčí Evropské komise Mina Andreeva ale dnes popřela, že by mezinárodní věřitelé měli tento úřad pod kontrolou. "Co pan Varufakis řekl, je nepravdivé. Evropská komise a Mezinárodní měnový fond provádějí pouze technickou asistenci, ale úřad nekontrolují," řekla.

V přepisu telefonického rozhovoru Varufakise s manažery z půlky července, který zveřejnil například řecký deník Kathimerini, Varufakis, mluví o přípravě alternativního platebního systému, který by bylo třeba zavést do praxe, kdyby řecké banky přestala podporovat Evropská centrální banka.

Varufakis v přepisu říká, že za pomoci přítele z vysoké školy, kterého si přivedl na ministerstvo financí, se chystali proniknout k datům v systému, který měli podle něj kontrolovat právě mezinárodní věřitelé.

Řecká opozice žádá po Varufakisovi okamžité vysvětlení. Ten už včera řekl, že novináři smíchali věci, které spolu nesouvisí. Předtím ale už potvrdil pravdivost uniklého přepisu z telekonference s manažery britskému deníku The Telegraph.

Řecké noviny dnes píší o tom, že by případ měla začít vyšetřovat řecká justice. Toho se možná zalekl šéf IT odboru na ministerstvu financí Michalis Hatzitheodorou. Prohlásil, že jakékoli správy o chystaném hackerském útoku na data řeckých daňových poplatníků jsou "absolutně nepravdivé".

Deník Kathimerini k tomu dodává, že Hatzitheodorou přesně odpovídá popisu přítele, kterého si Varufakis měl dovést na ministerstvo financí.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Havlíčková je juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu

Barbora Havlíčková se stala juniorskou vicemistryní světa v běhu do vrchu. Devatenáctiletá běžkyně na lyžích ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto v deštivé Argentině uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati, která byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní nebezpečný přeběh přes řeku.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Italka. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy