Foto: Bankéř vyhořel, teď se živí pečením koláčů. Je to vydřené, ale mám svobodu, říká

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Bývalý finanční analytik Roman Doležal přichází do práce každý všední den na pátou hodinu ráno. Když napadá sníh, musí ho z chodníku uklidit.
Rok a půl pracoval v pronajaté pekárně spojené s prodejnou moravských koláčů sám. Vstával tak v půl čtvrté a spát chodil kolem půlnoci. Nyní mu s pečením pomáhá cukrářka Sisa a prodavačka Hana. Z postele tak může vylézat o hodinu později a ukládat se do ní "už" v deset večer.
Každý den začíná přípravou těsta. Mouka se mísí s kváskem, těsto se hněte, kyne – pro klasické moravské koláče to trvá zhruba hodinu. Svatební koláče kynou déle.
S každou moukou se pracuje jinak. Nejlepší je jemně namletá pšeničná hladká, dříve označovaná jako dvounulka (00).
Foto: Jakub Plíhal
Iva Špačková Jakub Plíhal Iva Špačková, Jakub Plíhal
Aktualizováno 12. 2. 2017 7:50
Roman Doležal pracoval v několika bankách, naposledy v Kellnerově skupině PPF. Po 18 letech "vyhořel". Udělal si cukrářský kurz a začal doma v troubě péct koláče pro své známé. Uspěly, a tak si v pražských Vršovicích zřídil malý podnik. Nyní chce expandovat a druhou prodejnu rozšířit o posezení pro zákazníky. Pro vstup do galerie klikněte na první fotku.
 

Právě se děje

před 33 minutami

Schillerová umožní odložit platby záloh u silniční daně, splatnost se posune na říjen

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby totiž ministerstvo financí plošně promine. Na Twitteru o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). MF opatřením rozšířilo tzv. liberační balíček. Opatření je zároveň součástí dopravního balíčku, kterým reaguje ministerstvo dopravy na současnou koronavirovou krizi. Materiál má toto pondělí na programu vláda. 

Silniční dani podléhají automobily, které využívají firmy i fyzické osoby k podnikání. Sazba se určuje u osobních aut podle obsahu motoru a objemu válců v motoru. V případě nákladních aut daň závisí na hmotnosti vozidla a počtu náprav. Daň se platí ve čtyřech čtvrtletních zálohách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alšova galerie odložila hlavní výstavu, nemá díla z Ruska

Alšova jihočeská galerie odložila svou hlavní letošní výstavu nazvanou Malevič a ruská avantgarda, která měla začít 25. dubna v zámecké jízdárně na Hluboké. Instituce má s Muzeem umění v ruském Jekatěrinburgu domluvenou zápůjčku děl Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského nebo Alexandra Rodčenka. Povolení jsou vyřízená, díla ale z Ruska kvůli epidemii koronaviru zatím nedorazila. Výstava je proto odložená na léto, v krajním případě bude zrušena. Galerie už však do přípravy investovala 5 milionů korun, což představuje zhruba 30 procent nákladů. Alšova jihočeská galerie odkládá také květnovou výstavu malíře Tomáše Císařovského, začít by mohla na přelomu června a července.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pardubice začnou s jednat se zájemci o hokejový klub příští týden

Se zájemci o koupi akcií hokejového Dynama začnou Pardubice jednat nejspíš příští týden. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Mazuch (ODS). Město plánuje prodat většinu akcií, majoritním akcionářem bylo opakovaně, naposledy od roku 2017.

"První schůzky bychom rádi učinili příští týden. O způsobu se budeme dohadovat, snad to bude možné v nějakých větších prostorách osobně," řekl náměstek primátora.

Osobní jednání Mazuch preferuje, nicméně kvůli prevenci zamezení šíření nákazy novým koronavirem mohou jednající strany zvolit online komunikaci prostřednictvím videohovorů.

Radní dnes zrušili poptávkové řízení. Domluvili se, že budou jednat s Vladimírem Pitterem, který se do něj přihlásil, i s dalším podnikatelem Petrem Dědkem, jenž projevil zájem bez toho, aniž by zvolil formální postup přihlášením do městské poptávky.

Další zprávy