V mletém máku z Lidlu se našel morfin a kodein. Vraťte ho, vybízí řetězec zákazníky

Ekonomika Ekonomika
21. 8. 2019 16:49
Obchodní řetězec Lidl stahuje z oběhu šarži 200gramového balení mletého máku Belbake s datem minimální trvanlivosti 9. dubna 2020. Ve výrobku bylo podle prodejce zjištěno zvýšené množství morfinu a kodeinu. Tyto látky mohou v některých případech způsobit dočasnou nevolnost nebo trávicí obtíže. Lidl o tom ve středu informoval na svých webových stránkách.
Mletý mák Belbake.
Mletý mák Belbake. | Foto: Lidl

Konkrétně se jedná o šarži s označením 16090720407. České zastoupení Lidlu žádá zákazníky, aby vzhledem k možným nežádoucím účinkům uvedený výrobek dále nekonzumovali.

"Všem zákazníkům, kteří si mák zakoupili, se omlouváme. Doporučujeme, aby jej zanesli zpět do prodejny, kde jim vrátíme peníze i bez předložení účtenky," uvádí zároveň Lidl na svém oficiálním facebookovém profilu.

Mletý mák s vyšším obsahem morfinu a kodeinu se podle řetězce dostal do prodejen Lidl na území Moravy, Slezska i části východních Čech.

"Ostatní výrobky značky Belbake, včetně dalších šarží tohoto výrobku, nejsou tímto opatřením dotčeny," dodává Lidl.

Ve stejný den se Lidl rozhodl z důvodu preventivní ochrany spotřebitelů stáhnout z prodeje také obilné sušenky Tastino s chia semínky, a to ve všech datech trvanlivosti a šaržích.

"Výše uvedený výrobek může obsahovat lepek. Tato skutečnost však není obsažena v informacích pro spotřebitele uvedených na obalu. Z důvodu možné alergické reakce při požití výrobku osobami citlivými na lepek je těmto spotřebitelům doporučeno brát informaci vážně a uvedený výrobek nekonzumovat," vysvětluje řetězec.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Film The Irishman za prvních pět dnů vidělo 17 milionů Američanů

Novou gangsterku režiséra Martina Scorseseho nazvanou The Irishman (Irčan) za prvních pět dnů od zveřejnění na Netflixu vidělo zhruba 17,1 milionu Američanů. Uvedla to výzkumná agentura Nielsen. Jedná se o první odhad sledovanosti filmu, který stál v přepočtu téměř 3,6 miliardy korun a je považován za kandidáta na Oscara. Loňský thriller od Netflixu nazvaný Bird Box za prvních pět dnů od vydání si pustilo zhruba 26 milionů Američanů, srovnává Nielsen. Netflix oficiální čísla sledovanosti nezveřejňuje.

Zdroj: Reuters
Další zprávy