V mletém máku z Lidlu se našel morfin a kodein. Vraťte ho, vybízí řetězec zákazníky

Ekonomika Ekonomika
21. 8. 2019 16:49
Obchodní řetězec Lidl stahuje z oběhu šarži 200gramového balení mletého máku Belbake s datem minimální trvanlivosti 9. dubna 2020. Ve výrobku bylo podle prodejce zjištěno zvýšené množství morfinu a kodeinu. Tyto látky mohou v některých případech způsobit dočasnou nevolnost nebo trávicí obtíže. Lidl o tom ve středu informoval na svých webových stránkách.
Mletý mák Belbake.
Mletý mák Belbake. | Foto: Lidl

Konkrétně se jedná o šarži s označením 16090720407. České zastoupení Lidlu žádá zákazníky, aby vzhledem k možným nežádoucím účinkům uvedený výrobek dále nekonzumovali.

"Všem zákazníkům, kteří si mák zakoupili, se omlouváme. Doporučujeme, aby jej zanesli zpět do prodejny, kde jim vrátíme peníze i bez předložení účtenky," uvádí zároveň Lidl na svém oficiálním facebookovém profilu.

Mletý mák s vyšším obsahem morfinu a kodeinu se podle řetězce dostal do prodejen Lidl na území Moravy, Slezska i části východních Čech.

"Ostatní výrobky značky Belbake, včetně dalších šarží tohoto výrobku, nejsou tímto opatřením dotčeny," dodává Lidl.

Ve stejný den se Lidl rozhodl z důvodu preventivní ochrany spotřebitelů stáhnout z prodeje také obilné sušenky Tastino s chia semínky, a to ve všech datech trvanlivosti a šaržích.

"Výše uvedený výrobek může obsahovat lepek. Tato skutečnost však není obsažena v informacích pro spotřebitele uvedených na obalu. Z důvodu možné alergické reakce při požití výrobku osobami citlivými na lepek je těmto spotřebitelům doporučeno brát informaci vážně a uvedený výrobek nekonzumovat," vysvětluje řetězec.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy