Úroda jablek má být o čtvrtinu vyšší než loni. Sadaři přesto čekali lepší výsledky

ČTK ČTK
21. 9. 2018 17:13
Letošní úroda jablek by podle odhadů měla být meziročně o čtvrtinu vyšší. Sklizeň hrušek dvojnásobná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Holovousy - Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně vzrůst o 25 procent na 127 707 tun. Sklizeň hrušek by měla vzrůst dvojnásobně na 8158 tun. Proti odhadům z letošního června je však odhad úrody nižší. Vyplývá to z odhadu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Ještě v červnu sadaři čekali u jablek nárůst sklizně o 48 procent na úroveň 150 000 tun a u hrušek téměř na 11 000 tun.

Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka za snížením odhadu úrody jablek je letošní mimořádné sucho a teplo, které postihlo většinu pěstitelských oblastí. "Plody jsou kvůli suchu menší, na ovoci jsou i přímé škody z tepla a slunečního záření. Možná až 60 procent jablek skončí v průmyslovém zpracování, ovoce na poškozených plochách se ani sklízet nebude," řekl Ludvík.

Vývoj sklizně jádrovin v intenzivních sadech v ČR a odhad v tunách:

Období 2015 2016 2017 odhad k 1.9.2018
Jablka 155 640 126 434 101 844 127 707
Hrušky 10 002 6643 4043 8158

Zdroj: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Místo původně očekávané nadprůměrné úrody bude u jablek zřejmě letošní sklizeň průměrná. Zářijový odhad necelých 128 000 tun jablek je přesně na úrovni průměru sklizní posledních pěti let.

U hrušek je očekávaná úroda 28 procent nad pětiletým průměrem. V nárůstu u hrušní se projevuje příznivá věková struktura sadů, kdy převážná část výsadeb je na počátku plodnosti a v plné plodnosti.

Poslední odhad sklizně k 1. září se týká jen jádrovin, protože ostatní ovoce je již většinou sklizené. Sklizeň jablek je nyní v plném proudu a potrvá přibližně do konce října.

Definitivní údaje o sklizni všech druhů ovoce budou k dispozici příští rok v lednu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy