Těžba dřeva loni v Česku stoupla hlavně kvůli kalamitám

ČTK ČTK
2. 6. 2014 10:03
V Česku se loni vytěžilo 15,3 milionu metrů krychlových dřeva, těžba se tím vrátila na úroveň roku 2011.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha - V Česku se loni vytěžilo 15,3 milionu metrů krychlových dřeva, což bylo meziročně o téměř dvě procenta více. Těžba se tím vrátila na úroveň roku 2011.

Stoupla především nahodilá těžba, která zahrnuje odstraňování polomů či likvidaci stromů napadených škůdci. Tato těžba vzrostla o třetinu na 4,25 milionu metrů krychlových.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Zatímco předloni podíl nahodilé těžby na celkové těžbě představoval pětinu (21 procent), loni vyskočil na 28 procent. Lesníci se museli vypořádat zejména s polomy způsobenými při červnových povodních, letních bouřích a zimním orkánu Xaver. Z loňských kalamit jim na začátku letošního roku zbývalo zpracovat 224 408 metrů krychlových dřeva. Situaci jim usnadnila nebývale mírná zima, díky které se v lesích těžilo více než obvykle.

Vede smrk

Většina (86 procent) vytěženého dřeva pocházela z jehličnatých stromů. Mezi nimi převažoval smrk, jehož těžba překročila 10,6 milionu metrů krychlových. Z listnatých stromů se loni nejvíce kácel buk (949 101 m3). Nejvíce dřeva se loni vytěžilo opět v Jihočeském kraji, a to přes dva miliony m3. Za jihem Čech následovaly kraje Plzeňský a Vysočina s těžbou překračující 1,6 milionu metrů krychlových.

Zalesněno bylo loni 26 tisíc hektarů lesů, zhruba o dvě procenta meziročně více. Lesníci vysadili 117,5 milionu stromků, mezi nimiž mírně převažovaly jehličnany. Nejvíce se loni vysadilo smrků (37 milionů kusů) a buků (32,7 milionu).

Práce pro 13 tisíc lidí

V lesnictví loni pracovalo přes 13 000 lidí, z toho manuálně zhruba sedm tisíc. Jejich počet se tak proti roku 2012 snížil o tři procenta. Mzdy v lesnictví vzrostly téměř o tři procenta na 23 628 korun měsíčně, což je pod celorepublikovým průměrem. Ten loni představoval 25 128 korun.

Polovinu rozlohy českých lesů spravují státní Lesy České republiky. Dalších zhruba 15 procent obhospodařuje 600 členů ze Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy