Teplárny nechystají výraznou změnu cen. O výši účtu rozhodne hlavně počasí

ČTK ČTK
30. 11. 2016 11:08
Zatímco ceny tepla vyrobeného z uhlí budou převážně stagnovat nebo vykážou jen mírný meziroční nárůst do dvou procent, v případě tepla vyrobeného ze zemního plynu se očekává stagnace a v některých případech i pokles ceny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Martina Machová

Praha - Cena tepla z tepláren bude příští rok převážně stagnovat, uvedlo dnes Teplárenské sdružení ČR. Na platbu jednotlivých domácností tak podle něj bude mít vliv především to, jaká bude zima a kolik lidé protopí. Členové sdružení dodávají teplo třem čtvrtinám domácností, které teplo z tepláren v Česku využívají.

"Vývoj cen tepla v roce 2017 bude velmi podobný jako v roce 2016. Zatímco ceny tepla vyrobeného z uhlí budou převážně stagnovat nebo vykážou jen mírný meziroční nárůst do dvou procent, v případě tepla vyrobeného ze zemního plynu očekáváme stagnaci a v některých případech i pokles ceny," řekl předseda výkonné rady sdružení a bývalý premiér Mirek Topolánek.

Za velkou neznámou označil Topolánek postup Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který ve svých cenových rozhodnutích zatím nevypsal podporu vysoce účinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET) a také tepla vyrobeného z obnovitelných zdrojů energie. "Pokud by se tuto situaci nepodařilo vyřešit, představovalo by to riziko nárůstu cen tepla během příštího roku," upozornil.

Zdroje KVET zatím nemají schválení Evropské komise, takzvanou notifikaci, kterou ERÚ výplatu podpory podmiňuje. Ministerstvo průmyslu minulý týden uvedlo, že podle informací z komise bude ale i rozhodnutí o podpoře těchto zdrojů uzavřeno letos.

Podle dat sdružení zásobují teplárny, elektrárny, závodní energetiky a plynové kotelny teplem pro vytápění a ohřev teplé vody 1,6 milionu českých domácností. Zhruba 55 procent tepla pro tuzemské byty se v teplárnách vyrábí z uhlí, třetina ze zemního plynu. Dalších přibližně sedm procent tvoří biomasa a čtyři procenta připadají na teplo ze zařízení pro energetické využití odpadů, z topných olejů a druhotných zdrojů energie.

Průměrná čtyřčlenná domácnost v bytovém domě v Česku ročně spotřebuje na vytápění bytu a ohřev vody 25 gigajoulů (GJ) tepla. Sdružení dnes uvedlo, že současná průměrná cena tepla z uhlí činí 566 Kč/GJ, ze zemního plynu pak 619 Kč/GJ. Průměrná roční platba domácností se tak pohybuje kolem 14 až 16 tisíc korun.

Při jednoprocentním růstu ceny by se podle sdružení náklady domácností na vytápění a ohřev vody zvýšily asi o 12 korun měsíčně. Podle šetření Českého statistického úřadu se náklady na vytápění a ohřev vody podílejí na celkových spotřebních vydáních domácností zhruba šesti procenty.

Teplárenské sdružení ČR bylo založeno v roce 1991, jeho členové zásobují teplem dálkově 1,2 milionu domácností, v nichž žije přes tři miliony obyvatel. Teplo dodávají i průmyslovým podnikům, školám, nemocnicím nebo úřadům.

 

Právě se děje

Další zprávy