Už i Chrome od Googlu bude mít tlačítko proti sledování

LP Fish
24. 2. 2012 12:20
Google se připojil k dohodě o používání tlačítka, které má zabránit sledování uživatelů internetu. Vlastníků jeho účtu se to však netýká.

Už i Google souhlasil s tím, že jeho webový prohlížeč Chrome bude obsahovat tlačítko "do not track" (tedy doslova "nesleduj").

Uživatel ho může použít ve chvíli, kdy si nepřeje, aby browser poskytoval data o tom, jak používá internet. Ať už jde o ukládání informací do cookies, nebo jiné způsoby.

Kromě Googlu se k přistoupení na technologii "do not track" zavázalo 400 členů tzv. Digital Adversiting Alliance.

Prohlížeče Mozilla Firefox a Internet Explorer už tuto možnost obsahují. V praxi ale dosud v podstatě nefungovala, protože reklamní a analytické společnosti se nezavázaly k jejímu respektování.

Až nás ochrání zákon

Google se k iniciativě připojil poté, co byl kritizován za porušování soukromí uživatelů jiných prohlížečů.

Agentura Bloomberg dává rozhodnutí firmy do souvislosti s odhalením plánu amnerických úřadů na zpřísnění zákonů na ochranu práv uživatelů internetu.

Kongres má v nejbližších měsících přijmout zákon, ktery by dal uživateli větší kontrolu nad jeho osobními informacemi online.

Přihlášení pod dohledem

Ani tlačítko "do not track" však nebude fungovat ve všech případech.

Deník Wall Street Journal upozorňuje, že například tlačítko Like i další funkce od Facebooku obcházejí u registrovaných uživatelů i tuto ochranu.

Huffington Post zase upozorňuje, že pokud bude uživatel přihlášený k účtu na Googlu, bude jeho data také dál používána pro zpracování cílené reklamy.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 9 minutami

Rusko jedná s Tureckem o další dodávce systému protiraketové obrany S-400

Moskva jedná s Ankarou o další dodávce systému protiraketové obrany S-400. Agentuře Interfax to ve středu řekl šéf státní vývozní firmy Rosoboronexport Alexandr Michejev. Dvě dodávky vyspělého systému protivzdušné obrany už letos turecká armáda z Ruska dostala, po zprovoznění techniky a výcviku obsluhy mají být zbraně operativní v dubnu příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Liberty Ostrava pokračuje s omezenou výrobou. Část zaměstnanců zůstane s nižší mzdou doma

Hutní společnost Liberty Ostrava pokračuje v provozu s omezenou výrobou, který zavedla v červenci mimo jiné kvůli vysokým cenám surovin a dovozu oceli ze zemí mimo Evropskou unii. Považuje ho za neférový. Nebude propouštět, ale část zaměstnanců, kteří už vyčerpali dovolenou, zůstane doma se sníženou mzdou. Odbory považují situaci za alarmující, nedávají ji ale za vinu vedení firmy, vnímají to jako evropský problém.

Zdroj: ČTK
Další zprávy