Objeví se nástupce Facebooku? Experti odpovídají

Tereza Holanová Tereza Holanová
26. 11. 2012 8:00
Proč z ankety Křišťálová lupa zmizela kategorie Sociální sítě
Foto: Reuters

Praha - Sociální sítě hrají v životě Čechů sice stále důležitější roli, u mladší generace dokonce na internetu nahrazují e-mailovou komunikaci.

V současné době se ale v této oblasti nic revolučního neděje, na obzoru zatím není ani "nový Facebook". Myslí si to odborníci, kteří rozhodují o tom, kdo letos dostane ocenění Křišťálová lupa.

Zeptali jsme se jich: Ze seznamu soutěžních kategorií už loni zmizely sociální sítě. Znamená to, že je v této oblasti „vše při starém" a nové trendy nepřichází? Nebo věříte, že se objeví "nový Facebook"?

Aleš Miklík, Internet Info: Kategorie pro sociální sítě, jak byla definována dříve, poněkud ztratila smysl, protože se tu neodehrává žádný významný souboj - nejbližší následovník Facebooku, co se popularity týče, je daleko za ním.

Zajímavé trendy v tomto oboru má smysl hledat spíše mezi způsoby využití sociálních sítí, ať už pro marketing, komunikaci nebo podporu obsahu. Tomu ostatně odpovídá i letošní úprava kategorií.

Milan Kryl, LMC: Osobně vnímám sociální sítě jako další kategorii komunikace na internetu, u mladší generace i postupně nahrazující emailovou komunikaci. Zatím jsem neobjevil na internetu jinou formu, která by je mohla nahradit. Je naopak dost možné, že se Facebook časem stane "klíčníkem" a bude poskytovat pouze přihlášení do speciálních sociálních sítí, které budou úzce tematicky zaměřené a nebudou existovat na Facebooku nebo ve formě Facebook aplikací.

Michal Feix, Seznam.cz: Úplně nevymizely. Twitter je tuším v kategorii Nástrojů a služeb. Trendy tu jsou, jako třeba Pinterest. Některé mají určitě šanci, většinu bych nazval spíš investičním spekulantstvím na cokoliv, co trochu zavání "sociální sítí". Ty existující nebo na vzestupu dle mého nenahradí zavedené sociální sítě, protože míří na menší skupiny lidí.

Světovou revoluci na obzoru nevidím. Je to o nápadu a dobrém provedení, který zaujme a přitáhne kritickou masu. Za ní pak půjdou ostatní uživatelé. Nápad se může objevit kdykoliv a kdekoliv. Až něco takového na obzoru bude, dozvíme se to všichni. Třeba ze sociálních sítí.

Petr Ocásek, Node5: V tomto oboru má trh svůj překotný vývoj už za sebou, jsou známi vítězové i poražení. "Nový Facebook" zcela jistě přijde, jen to bude nějaký čas trvat a tak už není zajímavé sledovat boje v přímém přenosu.

František Grunt, Active 24: Děje mnoho, všechny sociální sítě se snaží přidávat další funkcionality, například LinkedIn přidal tzv. endorsements, Facebook koupil Instagram, velkým hitem hlavně v zahraničí je v posledním roce například Pinterest. Osobně očekávám, že "něco" v následujících letech Facebook nahradí. Vědmy předpovídají zánik Facebooku v roce 2020.

David Duroň, Vodafone: Kategorie vznikají a zanikají. Z mého pohledu se v této kategorii v ČR žádný nový fenomén zatím neobjevil a tak by hlasování v této kategorii nic zajímavého asi ani nepřineslo. A jestli se objeví "nový Facebook"? Ano, objeví a dost on-line projektů se snaží stát novým fenoménem, tak uvidíme. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou. Na trati spolupracoval se slavným Švýcarem Dariem Colognou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly, navíc měl pád způsobený vypnutou lyží, a klesl na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

"S Colognou jsme začali docela rychle. Ve stíhačce není na co čekat, takže jsme od začátku riskovali a jeli podlahu. Cologna pak ale odpadl a já zůstal sám. Před sebou jsem přitom měl jednu skupinu, ale nepodařilo se mi ji dostihnout. Ten risk nevyšel a došly mi síly. V pátém okruhu mi navíc někdo ze soupeřů vypnul vázání, spadl jsem a musel se pro lyži vracet, takže jsem ztratil hodně času. V tu chvíli jsem si říkal, jestli má vůbec smysl pokračovat, ale to samozřejmě mělo. I když to nebyl šťastný den, tak jsem to dobojoval," řekl Novák, jenž měl ve stíhačce 43. čas.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy