Nová verze Linuxu má nový domov

LP Fish
7. 9. 2011 16:00
Server pro distribuci Linuxu byl napaden hackery a už víc než týden nefunguje. K distribuci nové verze tak jeho tvůrce použil jiného místa

Již na konci srpna zjistili administrátoři webu Kernel.org, že na jejich stránku vstoupili hackeři. Pobývali na ní téměř měsíc a prostřednictvím krádeže hesel získali přístup na řadu serverů v její infrastruktuře, kde do startovacích skriptů přidali škodlivé programy, modifikovali některé soubory a měli přístup k různým uživatelským datům.

Podle většiny zdrojů byl vstupním použitým malwarem rootkit Phalanx, který linuxové systémy napadal už v minulosti. Ten byl prostřednictvím trojského koně aplikován do počítače jednoho z linuxových vývojářů a následně napadl další servery.

Domovská stránka Linuxu napadena

Tato zpráva by na dnešním internetu nebyla ničím výjimečná, kdyby nebyla stránka kernel.org místem, odkud si distributoři stahují zdrojové kódy pro používaný operační systém Linux. I když by podle vedení Kernel.org bylo velmi složité vložit do Linuxu nějaké škodlivé kódy, aniž by si toho někdo ze správců všiml a servery se zdrojovými kódy navíc vůbec nebyly napadeny, důvěryhodnost domova alternativního operačního systému byla značně poškozena.

Od začátku září proto stránka Kernel.org nefunguje. Administrátoři údajně přeprogramovávají všechny servery a zvyšují jejich bezpečnost.

Novou verzi Linux 3.1 rc5 si proto jeho uživatelé mohou stáhnout ze serveru Github, který je určen pro distribuci programů nezávislých vývojářů a používá ho také tvůrce Linuxu Linus Torvalds.

Proč ne?

Ten tuto nečekanou změnu okomentoval slovy, že se mu nechtělo čekat až bude kernel.org v pořádku, ale že po jeho obnovení bude samozřejmě možné stahovat i z něj. Github pak bude fungovat jako další možnost. Zmatené uživatele pak ujistil, že na GitHubu si mohou ověřit jeho podpis na stránce. Podle něj by se navíc u distribuovaného softwaru neměli vázat jenom na jedno místo odběru.

Operační systém Linux je často nazýván pro svoje specifika operačním systémem hackerů. Situaci kdy se jedna skupina pokusila napadnout jeho domovskou stránku lze označit za kuriozní událost, ve které "zlí" hackeři napadli ty "hodné".

Jde však už o několikátou akci, při níž byl napaden server zaměřený na distribuci open-source softwaru. V minulém roce byl takto poškozen například server projektu Apache nebo GNU Savannah, odkud se stahují zdrojové kódy Free Software Foundation.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy