Microsoft: Data v cloudu podléhají Patriot Actu

Jan Kovalík
30. 6. 2011 17:10
Microsoft přiznal, že data uložená v cloudu podléhají americkým zákonům, včetně Patriot Actu
Šéf Microsoftu Ballmer: Ano, ke svým datům můžete přistupovat odkudkoliv, jsou v mraku... americkém.
Šéf Microsoftu Ballmer: Ano, ke svým datům můžete přistupovat odkudkoliv, jsou v mraku... americkém. | Foto: Reuters

Při nedávném slavnostním uvedení cloudového balíku Microsoft Office 365 se hosté a novináři dozvěděli překvapivé informace. Šéf britské pobočky firmy Gordon Frazer dostal během tiskové konference otázku, která se ve vzduchu vznáší již delší dobu, nikdo z velkých IT firem na ní ale doposud otevřeně neodpověděl.

Týkala se dat Evropanů a evropských firem, které využívají cloudové služby společností jako Google, Microsoft nebo Amazon. Frazer potvrdil, že kdekoliv na světě se nacházíte a odkud data do cloudu nahrajete, podléhají tato data americkému protiteroristickému Patriot Actu.

Šéf britského Microsoftu vysvětlil, že firemní "matka" sídlí v USA, a proto podléhá místním zákonům. Sdělil též, že když to bude možné, budou o takové situaci zákazníci informováni. Nepotvrdil ale, že k informování dojde, bude-li se jednat o soudní příkaz, utajené vyšetřování nebo podobné případy.

"Microsoft nemůže poskytnout takové záruky. Stejně tak, jako žádná jiná společnost," citoval Frazera server ZDNet.com.

Nadřazený Patriot Act

Pokud tedy americká administrativa pojme podezření, že určitá data mohou vést k odhalení teroristického útoku, musí jim poskytovatelé cloudových služeb tato data předat. Microsoft je první velká firma, která tyto pochybnosti potvrdila.

Podle evropských zákonů musí poskytovatel cloudové služby informovat zákazníka, pokud se data přesouvají za hranice EU. Tyto data jsou chráněna evropským právem, které by v tomto případě mělo být nadřazeno místním zákonům poskytovatele, nikoliv ale Patriot Actu.

Pokud tedy americká strana bude potřebovat získat přístup k datům v cloudu a použije k tomu Patriot Act, majitel těchto dat se o tom nemusí vůbec dozvědět.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy