Hackeři napadli americké zbrojaře a české maturity

LP Fish
30. 5. 2011 12:15
Největší americký výrobce zbraní čelí hackerskému útoku. Stránky tuzemského Cermatu, provozovatele státních maturit, též mimo provoz
Foto: Thinkstock

Americká firma Lockheed Martin, největší tamní výrobce zbraní, se od konce minulého týdne potýká s hackerským průnikem do svých systémů. S problémem "z vnějšku" se potýkají i další producenti ze zbrojní branže.

Podle agentury Reuters se hackeři mohli dostat k informacím o současných používaných zbrojních technologiích, ale také k návrhům nových zbrojních systémů.

Mluvčí Lockheed Martin odmítl pro Wall Street Journal komentovat jakýkoli konkrétní útok, ale ujistil, že firma: "...nadále důvěřuje bezpečnosti svého informačního systému."

Podle WSJ však byl znemožněn vzdálený přístup k některým serverů Lockheed Martin a firma rozeslala svým zaměstnancům 90 000 náhradních přístupových hesel a vyzvala je, aby si je pro jistotu změnili.

Stránky Cermat mimo provoz

V České republice zase včera večer, den před písemnými testy, napadli hackeři stránky nových státních maturit a jejich provozovatele, společnosti Cermat. Studenti se tak nemohli podívat například na časový harmonogram pondělních testů ani na ukázky.

Na stránku novamaturita.cz umístili posměšnou písničku, ve které upozorňují na nedostatky testů a volají o pomoc. Mimo jiné však také zmínili, že mají k dispozici "ostré testy", tedy výsledky maturit.

"Nemají nic," komentoval situaci pro Datarama ředitel Cermatu Pavel Zelený. "Byl to běžný útok na webové stránky, s informačním systémem maturitních zkoušek to nemá nic společného. Jde o oddělené systémy."

Hackeři však Cermatu přesto zřejmě způsobili větší škody než očekávali, protože i přes Zeleného tvrzení, že se "servery rozjely včera po deváté hodině večer", ještě v pondělí v poledne nebyla ani jedna ze stránek dostupná.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy