reklama
 
 

Hackeři napadli americké zbrojaře a české maturity

30. 5. 2011
Foto: Thinkstock
Největší americký výrobce zbraní čelí hackerskému útoku. Stránky tuzemského Cermatu, provozovatele státních maturit, též mimo provoz

Americká firma Lockheed Martin, největší tamní výrobce zbraní, se od konce minulého týdne potýká s hackerským průnikem do svých systémů. S problémem "z vnějšku" se potýkají i další producenti ze zbrojní branže.

Podle agentury Reuters se hackeři mohli dostat k informacím o současných používaných zbrojních technologiích, ale také k návrhům nových zbrojních systémů.

Mluvčí Lockheed Martin odmítl pro Wall Street Journal komentovat jakýkoli konkrétní útok, ale ujistil, že firma: "...nadále důvěřuje bezpečnosti svého informačního systému."

Podle WSJ však byl znemožněn vzdálený přístup k některým serverů Lockheed Martin a firma rozeslala svým zaměstnancům 90 000 náhradních přístupových hesel a vyzvala je, aby si je pro jistotu změnili.

Stránky Cermat mimo provoz

V České republice zase včera večer, den před písemnými testy, napadli hackeři stránky nových státních maturit a jejich provozovatele, společnosti Cermat. Studenti se tak nemohli podívat například na časový harmonogram pondělních testů ani na ukázky.

Na stránku novamaturita.cz umístili posměšnou písničku, ve které upozorňují na nedostatky testů a volají o pomoc. Mimo jiné však také zmínili, že mají k dispozici "ostré testy", tedy výsledky maturit.

"Nemají nic," komentoval situaci pro Datarama ředitel Cermatu Pavel Zelený. "Byl to běžný útok na webové stránky, s informačním systémem maturitních zkoušek to nemá nic společného. Jde o oddělené systémy."

Hackeři však Cermatu přesto zřejmě způsobili větší škody než očekávali, protože i přes Zeleného tvrzení, že se "servery rozjely včera po deváté hodině večer", ještě v pondělí v poledne nebyla ani jedna ze stránek dostupná.

autor: LP Fish | 30. 5. 2011

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama