Vtípek Googlu: Zkuste vyhledat frázi "do a barrel roll"

David Slížek
4. 11. 2011 9:00
Nebojte se, internet tím nezničíte. Dočkáte se jen dalšího vtípku od hravých vývojářů Googlu.
Foto: Aktuálně.cz

Co se stane, když do vyhledávání Google napíšete frázi "do a barrel roll"?

Než si přečtete další řádky, běžte to vyzkoušet. Pokud se vám nechce psát, klikněte na tento odkaz.

Zmínky o tomto "velikonočním vajíčku" (z anglického termínu 'easter egg') se začaly ve čtvrtek šířit po sociálních sítích. Vtípek ukazuje, jak si velká IT firma pořád zakládá na malých a zdánlivě nepotřebných zbytečnostech.

Klasika z Nintenda

Pokud frázi do vyhledávání zadáte, provede vyhledávač otočku o 360 stupňů. Efekt funguje pouze v prohlížečích, které podporují HTML 5 (nejlépe tedy v Google Chrome či Firefoxu v nejaktuálnější verzi).

Podle serveru Mashable.com jde o odkaz na hru z roku 1997 - Star Fox 64 pro Nintendo. Povel k provedení otočky v ní hráč dostal hned několikrát, aby se se svým letounem vyhnul střílejícím laserům. Manévr se spouštěl dvojím stisknutím klávesy Z nebo R.

Ve vyhledávači Google proto kromě povelu "Do a barrel roll" zafunguje i fráze "Z or R twice".

Zahrajte si na logo

Google je známý například tím, jak si dokáže pohrávat s logem na své domácí stránce. Tzv. Google doodles přizpůsobuje podle aktuálních výročí a dalších podobných příležitostí.

Doodles bývají interaktivní - v červnu se internetovou senzací stalo například upravené hrací kytarové logo k nedožitým 96. narozeninám vynálezce novodobé elektrické kytary - Lese Paula.

Přehled dosud publikovaných doodles najdete na této stránce.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy