Google hlásí phishingový útok na Gmail, přišel z Číny

ČTK David Slížek, ČTK
2. 6. 2011 10:10
Útok byl podle Googlu namířen mimo jiné proti vysokým představitelům americké vlády i proti některým čínským aktivistům a novinářům.
Foto: Reuters

Los Angeles/Peking - Americká internetová firma Google odhalila phishingový útok neznámých hackerů, kteří se pokusili ukrást hesla ke stovkám e-mailových účtů freemailu Gmail.

Podl firmy má útok patrně kořeny v centrální Číně a byl zřejmě veden i proti účtům vysokých představitelů americké administrativy, čínských aktivistů i novinářů.

Případem se zabývá americký Federální vyšetřovací úřad (FBI) i samotný Bílý dům.

Google na svém oficiálním blogu uvedl, že hackeři by mohli pocházet z čínského města Ťi-nan, což je hlavní město provincie Šan-tung. Hackeři se prý snažili účty sledovat, Google ale útok odhalil, a akci se mu tak podařilo překazit.

Hackeři se k e-mailům uživatelů dostali tak, že jim ukradli hesla - pravděpodobně s pomocí spywaru nasazeného do jejich počítačů. V účtech pak změnili nastavení umožňující automatické přeposílání pošty na jiný e-mail.

Čínský incident

Google na útok hackerů upozornila oběti i příslušné úřady.

Firma se patrně nestala terčem útoku hackerů poprvé; o podobném útoku informovala už před více než rokem, kdy také uvedla, že útok směřoval asi z Číny.

Tehdejší incident firma využila jako záminku k tomu, že nebude s čínskými úřady nadále spolupracovat na cenzuře internetového obsahu, což je nutná podmínka pro všechny internetové firmy, které v Číně působí. Loni na jaře se Google z čínského trhu stáhnul, dle svých slov proto, že nechce internet cenzurovat, dle kritiků proto, že na tamním trhu neuspěl.

V čínském Ťi-nanu se mimo jiné nachází jeden ze šesti klíčových úřadů lidové osvobozenecké armády a rovněž technická univerzita. Právě tu americké úřady loni spojovaly s předchozím útoku hackerů na e-mailové účty Googlu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy