Google hlásí phishingový útok na Gmail, přišel z Číny

ČTK David Slížek, ČTK
2. 6. 2011 10:10
Útok byl podle Googlu namířen mimo jiné proti vysokým představitelům americké vlády i proti některým čínským aktivistům a novinářům.
Foto: Reuters

Los Angeles/Peking - Americká internetová firma Google odhalila phishingový útok neznámých hackerů, kteří se pokusili ukrást hesla ke stovkám e-mailových účtů freemailu Gmail.

Podl firmy má útok patrně kořeny v centrální Číně a byl zřejmě veden i proti účtům vysokých představitelů americké administrativy, čínských aktivistů i novinářů.

Případem se zabývá americký Federální vyšetřovací úřad (FBI) i samotný Bílý dům.

Google na svém oficiálním blogu uvedl, že hackeři by mohli pocházet z čínského města Ťi-nan, což je hlavní město provincie Šan-tung. Hackeři se prý snažili účty sledovat, Google ale útok odhalil, a akci se mu tak podařilo překazit.

Hackeři se k e-mailům uživatelů dostali tak, že jim ukradli hesla - pravděpodobně s pomocí spywaru nasazeného do jejich počítačů. V účtech pak změnili nastavení umožňující automatické přeposílání pošty na jiný e-mail.

Čínský incident

Google na útok hackerů upozornila oběti i příslušné úřady.

Firma se patrně nestala terčem útoku hackerů poprvé; o podobném útoku informovala už před více než rokem, kdy také uvedla, že útok směřoval asi z Číny.

Tehdejší incident firma využila jako záminku k tomu, že nebude s čínskými úřady nadále spolupracovat na cenzuře internetového obsahu, což je nutná podmínka pro všechny internetové firmy, které v Číně působí. Loni na jaře se Google z čínského trhu stáhnul, dle svých slov proto, že nechce internet cenzurovat, dle kritiků proto, že na tamním trhu neuspěl.

V čínském Ťi-nanu se mimo jiné nachází jeden ze šesti klíčových úřadů lidové osvobozenecké armády a rovněž technická univerzita. Právě tu americké úřady loni spojovaly s předchozím útoku hackerů na e-mailové účty Googlu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy