Česko má právě milion internetových domén .cz

Ekonomika Ekonomika
19. 11. 2012 17:34
Doména .cz je v Česku zdaleka nejoblíbenější
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Zhruba o tři dny dříve, než se předpokládalo, padla hranice milionu registrovaných internetových domén .cz. V pondělí, před půl šestou večer, byla zaregistrována právě ta miliontá.

"V 17:24 se v registru české národní domény .CZ, jehož správu má na starosti sdružení CZ.NIC, objevilo doménové jméno s pořadovým číslem 1 000 000. V rámci domén nejvyššího řádu členských států EU se tak doména .CZ stala 12. „milionářem"; zároveň patří k těm, které vykazují nejvyšší růst s měsíčním přírůstkem 10 000," informoval Vilém Sádek z CZ.NIC.

Dosažení tohoto čísla trvalo necelých 20 let, první .cz domény se totiž začaly prodávat v roce 1993. Po rozdělení republiky tehdy nahradily československou koncovku .cs.

Domény s koncovkou .cz mají čeští zákazníci nejvíce v oblibě. Jejich podíl na všech v Česku registrovaných doménách tvořil v posledních letech zhruba 60 %, v roce 2012 se dokonce zvýšil na 65 %.

Foto: Aktuálně.cz

Vyplývá to ze statistik společnosti Active 24, jednoho z největších českých doménových registrátorů. S velkým odstupem následují koncovky .eu, .com a .sk.

Ještě před 7 lety jich bylo jen 200 000

Počet domén nejprve stoupal pomalu. Teprve v roce 2005 se jejich počet dostal přes 200 000 a v roce 2008 přes půl miliónu. Vyplývá to z čísel sdružení CZ.NIC, které má .cz domény pod svoji správou.

S postupem času se také registrace domén zlevňovala. Zatímco dnes se doména dá pořídit pod 200 Kč, dříve šlo o poměrně luxusní zboží. Například v roce 2000 stála doména 1600 Kč.

Foto: Aktuálně.cz

Zhruba třetina registrovaných domén (35 %) není v současnosti aktivní, jsou takzvaně zaparkovány. „To znamená, že takové domény teprve čekají na své budoucí využití. Některé z nich pak mohou být v držení doménových spekulantů," vysvětluje František Grunt, marketingový ředitel Active 24.

Držiteli domén jsou ve většině případů živnostníci, firmy nebo organizace. V držení mají podle statistik Active 24 okolo 80 % .cz domén, pouze zhruba 20 % domén tak připadá na fyzické osoby nepodnikatele.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy