Aplikace, která změnila Hollywood

LP Fish
4. 7. 2011 9:00
Bittorent změnil internet, jeho uživatele i politiku. Nejpopulárnější internetová aplikace oslavila své desáté narozeniny
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

2. června 2001 se na tehdy nejpopulárnější internetové „nástěnce" Yahoo Groups objevila tato zpráva: "Dokončil jsem svou novou aplikaci Bittorent, otestujte ji http://bitconjurer.org/BitTorrent/." Tehdy, před deseti lety, se viditelně vlastně nic nestalo.

Vznikla jen nejpopulárnější aplikace na stahování v celé internetové historii. Čekal ji raketový vzestup, prokletí i postupné akceptování zábavovým establishmentem a především existence, bez které by si řada dnešních uživatelů ani nedovedla představit svoji on-line aktivitu.

V roce 2010 byl BitTorrent zodpovědný za 27 - 55% globálního internetového provozu a 45 - 78% veškěrého provozu na P2P sítích. Jeho existenci akceptovali největší vydavatelé filmů a počítačových her a některé ze svých děl, chráněných autorskými právy, už běžně distribuují právě pomocí tohoto protokolu. Podpora BitTorrentu byla zabudována i do běžně prodávaných digitálních přehrávačů, jako je například Multimediální centrum UMAX eGreat EG-M34A HD Media Tank.

Ďáblova zahrádka Brama Cohena

V roce 2001 však BitTorrent revoluční novinku nepřipomínal ani vzdáleně a nebylo tomu tak ani v následujících letech. Stahovalo se dál z http, pomalu, v závislosti na rychlosti připojení poskytovatele a stahujícího. Autor BitTorrentu, americký programátor Bram Cohen přemýšlel, jak svou aplikaci zpopularizovat. V roce 2002 tak umístil do bittorrentových sítí starý známý pohon internetového vývoje - volně dostupná pornografická videa. Sázka na "ďáblovu zahrádku" vyšla. O Bittorentu se začalo mluvit.

Místo distributorů porna, kteří v té době ještě pořád doufali, že jim za jejich špinavé obrázky někdo zaplatí, však zaujal někoho jiného. Filmové fanoušky, či chcete-li piráty, kteří své úlovky natočené na premiérách filmů v kamenných kinech, případně ( a později i mnohem častěji) své dvd kopie, chtěli dostat k co největšímu počtu lidí bez toho, aby poukazovali na webovou stránku s konkrétním majitelem.

Filosofie sdílení

Revolučnost Bittorentu totiž spočívala v tom, že se datový přenos rozkládal mezi všechny, kdo daný soubor stahovali. Zjednodušeně řečeno, čím víc lidí tento soubor stahovalo, tím rychleji se každému z nich stáhl.

Anonymita a enormní datová propustnost přišla vhod řadě pirátských stránek, tzv. trackerů, které zprostředkovávaly malé soubory s koncovkou .torrent, ne však skutečný multimediální obsah. Po stažení .torrentu a začátku downloadu se ze stahujícího počítače stal tzv. leech. Bittorentový protokol pak na síti našel další počítače, tzv. peery a seedy, tedy ty, kdo hledaný obsah měli celý, ale také jen částečný. Protokol si pak od nich vyžádal jednotlivé části- bloky daného souboru a zkompletoval je v počítači stahujícího.

Já nic, já programátor

Bram Cohen žil do roku 2004 jen z darů, které mu poskytli nadšení uživatelé jeho softwaru. Teprve v tomto roce založil společně s investorem, obchodníkem a bývalým zaměstnancem Yahoo Alwinem Nawim společnost. Firma Bittorent Inc. nikdy otevřeně nepodpořila internetové pirátství, to však nebránilo majitelům autorských práv z Hollywoodu, aby se jej nepokusili několikrát žalovat. Vzhledem k neprůkazné souvislosti mezi jeho firmou a samotným bittorrentovým protokolem se však se žalobami nakonec obrátili na trackery, tedy poskytovatele torrentů a v případě těch, které měli sídlo v USA a v poslušnějších zemích, se jim podařilo i řadu z nich zničit.

Prvním z nich byl slovinský server Suprnova, následoval LokiTorrent a další. Blamáž naopak zažili ochránci autorských práv s nejznámějším trackerem, švédským serverem Pirate Bay (Pirátská zátoka). V květnu 2006 se jim podařilo s pomocí švédské policie činnost Pirate Bay omezit na celé tři dny. Od té doby server poskytuje svobodně data dál a to i přesto, že čtyři jeho provozovatelé byli (dosud nepravomocně) odsouzeni k jednomu roku vězení a pokutě 3,8 milionů dolarů.

Bittorent má pořád velkou budoucnost

Samotný Bram Cohen, či lépe řečeno jeho firma BitTorrent Inc. se od pirátství distancoval. S organizacemi chránícími autorská práva MPAA a RIAA uzavřel dohodu, že se bude snažit omezovat šíření nelegálních dat. Není však jasné, jak toho chce docílit. Stejně liché se ukázaly obavy, že Google omezí v návaznosti na protipirátskou úmluvu ACTA možnost vyhledávání torrentových souborů. Torrenty se nadále nechají najít za použití kteréhokoliv vyhledávače.

Některá vydavatelství z oblasti filmu (například Warner Bros) či počítačových her (Blizzard, Valve) naopak začala svá díla prostřednictvím bittorrentového protokolu sama distribuovat. Samotná firma BitTorrent Inc kromě produkce nejpopulárnějšího bittorentového klienta uTorrent, představila v květnu 2011 také klient Chrysalis, kombinující stahování se sociálními funkcemi.

Desetiletá existence BitTorrentu má i svůj politický dopad. Zásah proti Pirate Bay se totiž stal impulsem pro založení první Pirátské strany, která je ve Švédsku relativně populární a má svého zástupce v Evropském parlamentu. Inspirovala také založení pirátských stran v mnoha dalších zemích, včetně České republiky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Dálnice D1 na Prahu byla za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 byla odpoledne za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu asi 1,5 hodiny neprůjezdná kvůli havárii cisterny a osobního auta. Původně oznámená byla nehoda cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček. Provoz byl obnoven před 9:30, kolony měly asi osm kilometrů.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Před 9:30 byl provoz obnoven dvěma pruhy, havarovaná auta byla odstavena na krajnici.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Jedna z obžalovaných v kauze Kuciak se neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud jedná o odvoláních v případu vraždy novináře Jána Kuciaka. Jedna ze tří obžalovaných se líčení na vlastní žádost neúčastní.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy