ACTA se poslancům nezamlouvá, ve sněmovně zřejmě narazí

ČTK ČTK
30. 1. 2012 19:01
Podle některých z nich jde o nástroj šikany
Foto: Reuters

Kontroverzní Obchodní dohoda proti padělatelství, známá pod zkratkou ACTA, podle všeho v českém parlamentu narazí.

Schvalování zřejmě nebude jednoduché a podmínky smlouvy ještě vyvolají bouřlivou debatu. Zástupci vládních stran i opoziční ČSSD totiž dávají najevo výhrady k bodům dohody, někteří se dokonce staví proti její ratifikaci.

O postoji jejich stran se ale rozhodne až poté, co se poslanci podrobně seznámí s obsahem dohody a jejími důsledky pro české právo.

"Je samozřejmě dobré, pokud by se ochraňovalo duševní vlastnictví, na druhé straně to musí mít nějaké meze. Není možné trestat každé stažení do počítače či pověšení na web ani umožnit volnou kontrolu počítačů," řekl místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS). Dohoda si podle něj ještě v parlamentu vyžádá "složité vyvažování".

Další příklad nesmyslného boje

Poslanec opoziční ČSSD Jan Hamáček se zatím osobně kloní spíše proti ratifikaci smlouvy. Sociální demokraté se podle něj ale budou řídit až konkrétním textem dohody, který sněmovně předloží vláda. "Smlouva by mohla znamenat podstatné snížení komfortu občanů při cestování. Při důsledném uplatňování by umožnila kontroly iPadů, notebooků a tak dále," řekl.

Spíše proti dohodě se staví i poslanec VV a odborník strany na elektronická média Viktor Paggio. Protipirátská dohoda ACTA je podle něj dalším příkladem nesmyslného boje vydavatelských firem proti novým technologiím. "Represe není řešením a takový boj nelze vyhrát." Obecně se prý staví spíše za svobodné používání internetu. K ochraně duševního vlastnictví by se podle něho měli hledat jiné cesty.

Poslanec TOP 09 Stanislav Polčák míní, že žádná mezinárodní smlouva nemůže prolomit základní principy ochrany soukromí v české ústavě. Neobává se proto, že by schválení dokumentu bylo zásadním problémem. Podobně jako u jiných smluv podle něj zřejmě bude možné dohodu přijmout s výhradami k některým pasážím, které by mohly být v rozporu s ústavou. "Pokud bude zjevné, že někdo výrazným způsobem porušuje autorská práva, tak jde dohoda správným směrem," uvedl.

ACTA jako nástroj šikany

Takto nedávno stávkovala Wikipedia
Takto nedávno stávkovala Wikipedia | Foto: Wikipedia

Dohodu kritizuje i europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), která se tématem v Evropském parlamentu dlouhodobě zabývá. "Systémovým problémem smlouvy je, že země, kde je největší objem pirátství (Čína, Indie, Brazílie), nebyly účastny jednání a není pravděpodobné, že by ke smlouvě přistoupily, takže ani nelze očekávat zásadní průlom v ochraně duševního vlastnictví," uvedla už dříve v tiskové zprávě.

Dohoda podle ní může zlepšit standardy ochrany práv v některých zemích, například v Mexiku či Maroku, problémem ale je, že rozšiřuje trestněprávní postih i na nekomerční aktivity.

Další vážnou chybou je podle Roithové to, že signatáři budou moci zavést na hranicích kontroly obsahu přenosných elektronických médií. "ACTA měla být zaměřena na postih pirátství komerčního rozsahu, a nikoliv na šikanování občanů," uvedla Roithová.

Dohoda začne v českém právu platit teprve poté, co ji ratifikuje parlament. Podle informací ministerstva průmyslu k jejímu přijetí bude třeba i souhlas prezidenta. Bouřlivé jednání ve výborech a na plénu ji zřejmě čeká i v Evropském parlamentu.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 18 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy