Začíná Enron, zkouška americké justice

Adam Junek
30. 1. 2006 0:19
Houston - Právní systém Spojených států dozná velké zkoušky. Shodují se na tom mnozí odborníci.

Dnes totiž začíná soud se šéfy zkrachovalého energetického gigantu Enron. Prvního firemního skandálu v hodnotě miliard dolarů, který spustil lavinu dalších. Právě dnes totiž začíná výběr poroty a právníci obhajoby a obžaloby to nebudou mít lehké.

"Najít někoho, kdo si nemyslí, že bývalí šéfové Enronu jsou vinni, je velmi těžké. Úkolem obou stran je najít někoho uprostřed, a z výběru sto lidí to není jen tak. Pokud se podaří poskládat porotu alespoň tak, že nemá předem jasno, bude to zázrak," citovala agentura AP Howarda Varinskyho. "Velké procesy jako je tento totiž svádějí porotce tvářit se více nezaujatě, než jsou," doplnil konzultant advokátních kanceláří, který se účastnil procesů s prominenty, jako jsou Martha Stewartová nebo Michael Jackson.

Trumfem v rukávu obžaloby je šéf financí

Co měli Jeffrey Skilling a Kennneth Lay, bývalí šéfové Enronu, provést? Zakrývat účetní podvody, defraudovat a klamat akcionáře o stavu účetnictví jim svěřeného energetického gigantu. Ještě rok před krachem firmy to byla jedna z nejúspěšnějších společností v Americe s obraty a zisky počítajícími se na miliardy dolarů. A najednou se v jednom čtvrtletí 2001 ukázalo, že tomu tak není.

Obžaloba má v ruce velmi silný trumf. Je jím Andrew Fastow, bývalý šéf financí v Enronu. Dohodl se s obžalobou, že bude proti Skillingovi a Layovi vypovídat výměnou za mírnější trest.

Podobně s nižším trestem vyvázl Scott Sullivan z WorldComu, další firmy, která zkrachovala kvůli účetním machinacím. Také byl finančním manažerem a za výpověď proti šéfovi, Berniemu Ebbersovi, "vyfasoval" jen pět let. Fastow je skromnější. Stačí mu deset let, když mu budou tolerovat to, že se bude ve výkonu trestu střídat s ženou, která je do kauzy také zapletena. Chtějí se totiž střídavě starat o své děti.

Vyhlídky nejsou dobré

Oba obvinění před sebou nemají dobré vyhlídky. V loňském roce proběhlo několik soudů s prominentními manažery a statistika rozhodně není nejlepší. Za mříže si šli na mnoho let sednout šéfové telekomunikační společnosti Adelphia, otec a syn Rigasové. Ač otec dostal jen deset let, jedná se vzhledem k jeho věku spíše o doživotí. Podobně Ebbers z WorldComu. Jeho pětadvacetiletý trest se v jeho šedesáti třech letech a při podlomeném zdraví rovná rozsudku smrti.

Jak porota rozhodne tentokrát? Nikdo neví. Protože v případu Richarda Scrushyho, který měl být souzen podle mnohem přísnějších zákonů než Ebbers či Rigasové, vynesla osvobozující rozsudek. Výsledek procesu s Enronem, který se už může pochlubit i hollywoodským filmem o svém krachu, bude znám až za několik  týdnů.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Zákaz zakrývání tváře na demonstracích je neústavní, rozhodl soud v Hongkongu

Hongkongský nejvyšší soud v pondělí označil kontroverzní zákaz zakrývání tváře při demonstracích, který zavedla místní vláda v říjnu, za neústavní a neúměrný situaci. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ústavního soudu je zákaz neslučitelný se základním zákonem, tedy "miniústavou", na jejímž základě se bývalá britská kolonie vrátila v roce 1997 pod čínskou správu, píše Reuters.

Významný představitel prodemokratického hnutí Joshua Wong na Twitteru napsal, že verdikt je "vzácným vítězstvím" protestujících.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zákaz oznámila 4. října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry a uplatněných poprvé za 50 let. Opatření vzápětí vyvolalo prudké potyčky mezi demonstranty a policií v hongkongských ulicích. Demonstranti se ale posléze zákazem často neřídili.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 42 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 45 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy