Výrobce nemocničních postelí LINET expanduje do USA

Radek Pecák Radek Pecák
13. 4. 2010 14:23
LINET zatím bude působit na východním pobřeží USA
Nemocniční postele jsou dnes složitá zařízení
Nemocniční postele jsou dnes složitá zařízení | Foto: Ludvík Hradilek

Charlotte - Také do USA rozšiřuje své působení česká společnost LINET, přední světový výrobce zdravotnické techniky. Dnes otevírá novou pobočku se sídlem v Charlotte, největším městě státu Severní Karolína.

Obchodní firma LINET Americas hodlá na americkém trhu během pěti let dosáhnout obratu 100 milionů dolarů. První kontrakt by měl být, podle ředitele Zbyňka Frolíka, podepsán ještě během tohoto týdne.

„Přímé působení v zahraničí se nám dlouhodobě vyplácí. Nejvíce lůžek dodáváme do zemí Evropské unie, kde máme hned 5 dceřiných společností, které operují na nejdůležitějších trzích - ve Velké Británii, Francii, Itálii, Španělsku a ve Švédsku. Věříme, že tato strategie bude úspěšná i v USA," uvedl Zbyněk Frolík.

Americkou dceřinou společnost vlastní 1 ze sta procent český LINET. Působištěm nové dceřiné společnosti bude zatím 28 států Unie, ale v dalších letech plánuje LINET Americas pokrýt celé území USA.

Trh v USA ovládají dvě mamutí firmy

Zabodovat v americkém prostředí bude pro úspěšného českého exportéra nesmírně těžké. Konzervativní trh prakticky ovládají dva domácí výrobci, kteří patří ke konkurenci LINETu i v celosvětovém měřítku. Přesto Frolík věří v úspěch. „Dokázali jsme se prosadit v 93 zemích světa, například v mimořádně náročném Japonsku. Naše produkty mají všechny předpoklady uspět i tady," řekl Zbyněk Frolík. Také proto, že je již předem přizpůsobovali požadavkům amerického prostředí.

Kromě toho, že výrobky musí splňovat veškeré požadavky FDA (organizace Food and Drug Administration, která reguluje prodej potravin, léků, ale i dalších výrobků pro zdravotnictví), si museli konstruktéři dát pozor na patenty použité jinými výrobci. "V USA je v tomto ohledu úplně jiné prostředí než v Evropě a není výjimkou, že na jediném typu postele je uplatněno třeba i sto patentů," vysvětlil Frolík.   

LINET patří v oboru nemocničních lůžek mezi čtyři největší společnosti na světě a firma je výjimečná množstvím inovací a vysokou dynamikou růstu. Ročně se v závodě v Želevčicích u Slaného vyrobí desítky tisíc lůžek, dále pak široký sortiment matrací, pacientských stolků a zdravotnického nábytku. Dceřiné společnosti fungují ve Francii, Velké Británii, Itálii, Švédsku, Španělsku a v Číně. Konsolidované výnosy skupiny LINET v obchodním roce 2008/09 přesáhly 2,07 miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy