Volkswagen navýšil jmění, aby mohl koupit Porsche

Ekonomika Ekonomika
14. 4. 2010 17:23
Volkswagen dokončil vydání 65 milionů preferenčních akcií, které mu přinesly přes 4 miliardy eur.
Volkswagen je nyní největší výrobce v Evropě. Do osmi let chce být světovou jedničkou.
Volkswagen je nyní největší výrobce v Evropě. Do osmi let chce být světovou jedničkou. | Foto: Aktuálně.cz

Wolfsburg - Úspěšné navýšení kapitálu dnes oznámila německá automobilka Volkswagen. Koncern vydal téměř 65 milionů nových preferenčních akcií, za které získal 4,1 miliardy eur. Naplnil se tak předběžný plán firmy. Informovala o tom agentura DPA.

Vydání až 135 milionů nových preferenčních akcií odhlasovali akcionáři už v prosinci. Preferenční akcie mají při vyplácení dividend přednost před kmenovými akciemi, ale není s nimi spojeno hlasovací právo.

Generální ředitel společnosti ocenil důvěru akcionářů v další úspěšný vývoj podniku. Takto získané peníze plánuje Volkswagen využít k postupnému převzetí výrobce sportovních vozů Porsche.

Koncern, jehož součástí je i česká Škoda Auto, a který je nyní největším výrobcem aut v Evropě, se plánuje do roku 2018 stát světovou jedničkou ve výrobě automobilů. V Porsche od loňského prosince vlastní 49,9 procenta a v roce 2011 jej chce začlenit do svého portfolia jako desátou značku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy