Světoví boháči? Gates i Petr Kellner

10. 3. 2006 0:33
New York/Praha - Nejbohatším člověkem na světě zůstává s majetkem v hodnotě 50 miliard dolarů šéf softwarového gigantu Microsoft Bill Gates.

V čele žebříčku zpracovaného časopisem Forbes se objevil již podvanácté. Počet dolarových miliardářů loni stoupl o 15 procent na rekordních 793 lidí a poprvé se mezi nimi objevil i Čech Petr Kellner. S majetkem tři miliardy dolarů se umístil na 224. místě, uvedl Forbes na svých internetových stránkách.

Kellner byl dlouhá léta vlastníkem PPF, loni na podzim ale získal pět procent mateřské firmy PPF Group Jiří Šmejc, někdejší spoluvlastník TV Nova. Hodnotu firmy podle tohoto obchodu odhaduje tisk nejméně na 100 miliard korun, tedy asi čtyři miliardy dolarů.

Bohatí se stali bohatšími

"Bohatí se stali bohatšími," píše časopis. Důvodem byly mimo jiné vyšší ceny akcií, ropy a komodit. Celkové jmění miliardářů se zvýšilo na 2,6 bilionu dolarů. Mezi nové miliardáře se dostala také autorka Harryho Pottera Joanne K. Rowlingová (746. příčka). Celkem 452 osob se dostalo do seznamu vlastním přičiněním, zbývající majetek zdědili.

Nejvíce miliardářů má New York, celkem 40. Následuje Moskva (25) a Londýn (23). Nejvíce nových miliardářů přibylo v Indii, Rusku, Brazílii a na Blízkém východě. Zvýšil se také počet žen o deset na celkem 78. 

Druhá příčka mezi nejbohatšími lidmi světa patří s 42 miliardami dolarů investičnímu magnátovi Warrenovi Buffettovi. Na třetí příčku se dostal Mexičan Carlos Slim, který si o jedno místo polepšil. Syn libanonského přistěhovalce je hlavním akcionářem telekomunikační firmy Telmex. 

 Na čtvrtou příčku si polepšil zakladatel švédského nábytkářského obchodu Ikea Ingvar Kamprad. Za ním skončili indický ocelárenský baron Lakšmí Mittal, přítel Billa Gatese Paul Allen a nováček v první desítce, kterým je Francouz Bernard Arnault z luxusního koncernu LVMH.

Chodorkovskij už mezi miliardáři není

Z jednotlivých zemí má Indie 23 miliardářů, avšak pouze tři z nich podnikají v oblasti softwaru či technologií. Jejich celkové jmění je vyšší než jmění 27 miliardářů v Japonsku, které je zemí s největší koncentrací miliardářů v Asii. 

Rusko má celkem 33 miliardářů, o sedm více než loni. Za jejich vyšším počtem stál rekordní nárůst cen ropy a plynu. Ze seznamu však vypadl Michail Chodorkovskij, bývalý generální ředitel ropného kolosu Jukos. Podnikatel je nyní za mřížemi.

Brazílie zdvojnásobila počet miliardářů na 16. Na Blízkém východě a v Africe, včetně Turecka, je 56 miliardářů. Loni jich zde bylo pouze 29. Jejich celkové jmění činí 167 miliard. Turecko má celkem 21 miliardářů. Velká koncentrace bohatých je také v Saúdské Arábii. Celkem 11 miliardářů zde vlastní jmění ve výši 68 miliard dolarů.

Na Blízkém východě žije také nejmladší miliardář. Je jím 22letá dcera loni zavražděného bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího, Hind Haríríová.

Žebříček miliardářů je zdrojem velkých spekulací a kritiky. Někteří z těch, kteří se do žebříčku dostali, se často smějí odhadu svého jmění, a to proto, že je buď příliš nízký, či příliš vysoký. Editorka Luisa Krollová uvádí, že je obtížné žebříček sestavit, protože miliardáři odmítají spolupracovat, napsaly agentury Reuters a DPA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy