Svatba Daimleru a Chrysleru končí rozvodem

Red eko, čtk
14. 5. 2007 12:40
Daimler prodá Chrysler za 5,5 miliardy

Frankfurt - Byla to velká a slavná svatba automobilových gigantů. Manželství však nevydrželo ani deset let.

Německá automobilová skupina DaimlerChrysler prodá svou americkou divizi Chrysler fondu soukromého kapitálu Cerberus Capital Management za 5,5 miliardy eur. Potvrdila to dnes DaimlerChrysler. Znamená to úplné zrušení fúze německého DaimlerBenz a americké firmy z roku 1998.

Cerberus získá 80,1 procenta nově vzniklé firmy Chrysler Holding LLC a DaimlerChrysler si ponechá zbytek. Z německé části skupiny by se po schválení akcionáři měla stát společnost Daimler AG.

Celá transakce by měla být hotova do třetího čtvrtletí. V letošním roce si bude muset Daimler kvůli nákladům na ni odepsat ze zisku tři až čtyři miliardy eur.

"Jsme přesvědčeni, že jsme nalezli řešení, které vytvoří nejvyšší možnou hodnotu - jak pro Daimler, tak pro Chrysler," uvedl podle agentury AP generální ředitel DaimlerChrysler Dieter Zetsche. "Touto transakcí jsme vytvořili náležité podmínky pro nový začátek Chrysleru i Daimleru," dodal. Obě firmy budou podle Zetscheho i nadále spolupracovat ve vývoji, nákupech a finančních službách.

Svatba byla drahá - Daimler tenkrát zaplatil 36 miliard dolarů. Rozhodně se tedy moc nevyplatila.

Cerberus o Chrysler soupeřil podle tisku s dalším fondem Blackstone Group, kanadským výrobcem autodílů Magna International a známým americkým investorem do automobilek Kirkem Kerkorianem.

"Tahle svatba dvou kolosů se ukázala být absolutním propadákem," uvádí Hans-Richard Schmitz, jeden z dlouhé řady investorů, který již dlouhou řadu let volá po rozdělení.

Pokud se Němci, tedy Daimler, brzy Chrysleru nezbaví, může se sám stát terčem nájezdníků, varoval před oficiálním oznámením Schmitz.

Chrysler je nejmenší ze tří amerických automobilek. Firma loni utrpěla ztrátu 1,5 miliardy dolarů a nyní prochází restrukturalizací a rušením asi 13 tisíc pracovních míst.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Další zprávy