Špatná čísla z USA: růst ekonomiky i spotřeba se horší

Ekonomika Ekonomika
30. 7. 2010 15:28
Eknonomika USA roste nejpomaleji za poslední rok.
Burziáni budou podrobeni státnímu dohledu. Nad stovkami miliard mají bdít 4 agentury
Burziáni budou podrobeni státnímu dohledu. Nad stovkami miliard mají bdít 4 agentury | Foto: Adam Hradílek

New York - Ekonomika Spojených států ve druhém čtvrtletí stoupla o 2,4 procenta, nejpomalejším tempem za téměř rok. Uvedlo to americké ministerstvo obchodu ve svém prvním odhadu. Opravilo rovněž tempo růstu v prvním čtvrtletí na 3,7 procenta z původně ohlášených 2,7 procenta.

Údaj za druhé čtvrtletí zaostal za očekáváním analytiků, kteří počítali s nárůstem o 2,5 procenta. Americká ekonomika již sice roste čtyři čtvrtletí za sebou, její růst však není dostatečně silný na to, aby výrazněji snížil nezaměstnanost, napsala agentura Reuters.

Ministerstvo opravilo také údaje o vývoji ekonomiky v uplynulých letech. Loni se ekonomika podle revidovaných čísel propadla o 2,6 procenta namísto původně ohlášeného poklesu o 2,4 procenta.

Ve druhém čtvtletí výrazně zaostala proti očekávání osobní spotřeba, která namísto růsto o 2,4 procenta vykázala jen o 1,6 procenta, tedy o dvě třetiny odhadu.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy