Slovákům zdražily potraviny, ale zlevnil nábytek

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
14. 1. 2011 10:02
Ceny na Slovensku mírně zrychlily svůj růst
Ceny za potraviny a nealkoholické nápoje rostly meziročně i za měsíc. Ilustrační foto.
Ceny za potraviny a nealkoholické nápoje rostly meziročně i za měsíc. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Dražší jídlo, zato levnější nábytek, měli v posledním měsíci loňského roku Slováci. Spotřebitelské ceny ve srovnání s prosincem 2009 rostly o 1,3 procenta.

Růst cen tak zrychlil z listopadového jednoho procenta. Aktuální data zveřejnil slovenský statistický úřad.

Největší nárůst zaznamenali statistici u potravin a nealkoholických nápojů, jejichž cena stoupla o 6,2 procenta, o 4,5 procenta se zvedla cena vzdělávání.

Levněji než o rok dřív zase Slováci nakoupili nábytek, vybavení domácnosti a potřeby pro běžnou údržbu domu. V této kategorii ceny poklesly o 2,4 procenta. Snížily se i náklady na bydlení, vodu, elektřinu, plyn a další paliva, ale pouze o 0,8 procenta.

Při srovnání s předchozím měsícem rostly nejvíce ceny za dopravu, dokonce o 1,1 procenta, potraviny a nealkoholické nápoje podražily o 0,8 procenta. Zlevnění se naopak dočkaly alkoholické nápoje a tabák.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy