Slovákům zdražily potraviny, ale zlevnil nábytek

Ceny na Slovensku mírně zrychlily svůj růst
Ceny za potraviny a nealkoholické nápoje rostly meziročně i za měsíc. Ilustrační foto.
Ceny za potraviny a nealkoholické nápoje rostly meziročně i za měsíc. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Dražší jídlo, zato levnější nábytek, měli v posledním měsíci loňského roku Slováci. Spotřebitelské ceny ve srovnání s prosincem 2009 rostly o 1,3 procenta.

Růst cen tak zrychlil z listopadového jednoho procenta. Aktuální data zveřejnil slovenský statistický úřad.

Největší nárůst zaznamenali statistici u potravin a nealkoholických nápojů, jejichž cena stoupla o 6,2 procenta, o 4,5 procenta se zvedla cena vzdělávání.

Levněji než o rok dřív zase Slováci nakoupili nábytek, vybavení domácnosti a potřeby pro běžnou údržbu domu. V této kategorii ceny poklesly o 2,4 procenta. Snížily se i náklady na bydlení, vodu, elektřinu, plyn a další paliva, ale pouze o 0,8 procenta.

Při srovnání s předchozím měsícem rostly nejvíce ceny za dopravu, dokonce o 1,1 procenta, potraviny a nealkoholické nápoje podražily o 0,8 procenta. Zlevnění se naopak dočkaly alkoholické nápoje a tabák.

 

Právě se děje

před 21 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy