Ringier a Axel Springer se spojují. Pokvete bulvár?

Monika Horáková
24. 3. 2010 12:21
Společnosti chtějí dobýt střední a východní Evropu, sázejí na online technologie.
Bulvární tisk. Ilustrační foto.
Bulvární tisk. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

* Doplnili jsme informace, které zazněly na tiskové konferenci v Curychu

Curych - Společnost Ringier AG se sídlem v Curychu a společnost Axel Springer AG se sídlem v Berlíně spojují své síly. Zakládají novou společnost se sídlem v Curychu. Cílem jsou pevnosti střední a východní Evropa, které lákají svou "digitální nedotknutostí".  

Obě strany se budou na společném podniku podílet 50 procenty. Plánovaný roční obrat by se měl pohybovat kolem 414 milionů eur. Novou společnost povede současný ředitel divize Střední Evropa společnosti Ringier Florian Fels.

"Jméno pro naše novorozeně jsme ještě nevybrali," řekl na tiskové konferenci Christian Unger, předseda představenstva společnosti Ringier.     

Sázka na automobily a nemovitosti

Plánované působení na internetu popsal Mathias Döpfner, předseda představenstva společnosti Axel Springer:

"Chceme ve střední a východní Evropě rozvinout tři pilíře - zábavu, katalogy a placený obsah. Katalogy by se mohly podle našich současných představ vydat podobným směrem jako ve Švýcarsku - chceme je rozvíjet zejména v oblasti automobilů a nemovitostí. V úvahu by připadal i jakýsi portál s pracovními nabídkami."

Společnost Ringier nyní v České republice vydává deník Blesk, Aha! a Sport a časopisy Reflex, ABC, Blesk pro ženy, Blesk zdraví, Blesk křížovky a Blesk hobby. V českých podmínkách je největším vydavatelem periodického tisku. 

Axel Springer vydává časopisy Popcorn, top dívky, Auto Profi, Auto Tip a Svět motorů. V Německu vydává mimo jiné známý bulvární deník Bild. 

Nejsme parní válec, tvrdí

"Nejsme parní válec, který s sebou vezme vše, co mu přijde do cesty. Máme regionální management, který disponuje jistou citlivostí pro danou zemi," odvětil Döpfner na konferenci na otázku, zda se neobává společenského a politického tlaku, pokud se v zemích střední a východní Evropy ještě zintenzivní působení tohoto německo-švýcarského mediálního dua.

Axel Springer přináší do společného podniku obchodní činnosti svých dceřiných společností v Polsku, Česku a Maďarsku, Ringier pak obchodní činnosti v Srbsku, na Slovensku, v Česku a v Maďarsku.

Oba podniky tak znovu výrazně vylepší svou silnou pozici s více než 100 tištěnými tituly a více než 70 online nabídkami na těchto trzích.

"Velmi zajímavý je pro nás do budoucna také trh na Ukrajině," řekl Döpfner.

Panika v Curychu

Na závěr tiskové konference zazněla otázka, kde bude pracovat avizovaných 4 800 zaměstnanců. "Dobře, že se ptáte. Ze švýcarských médií nebylo zcela zřejmé, zda nyní do Curychu nepřijede několik tisíc nových zaměstnanců ze střední a východní Evropy. Nikoli, zaměstnaneckou síť rozvíjíme přímo v zemích, kde naše nová společnost bude působit," uklidňoval přítomné Christian Unger.    

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 5 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy