Připravte další peníze, varuje Fitch kvůli Portugalsku

Ratingová agentura snížila hodnocení Portugalska, vidí v něm další zemi, která bude potřebovat pomoc
Stávka proti rozpočtovým škrtům - nevyhnula se ani Portugalsku
Stávka proti rozpočtovým škrtům - nevyhnula se ani Portugalsku | Foto: Reuters

Lisabon - Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila úvěrový rating Portugalska o jeden stupeň na A+ z AA-. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že je možné další zhoršení.

Portugalsko je podle agentury AP považováno za dalšího potenciálního uchazeče o finanční pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Tu již letos získaly Řecko a Irsko.

Agentura Fitch upozornila, že rozpočtový cíl portugalské vlády pro příští rok je mimořádně náročný. Dodala, že v příštím roce očekává v Portugalsku hospodářskou recesi.

"Neúspěch při plnění cílů pro rozpočtový deficit v roce 2011 by podkopal důvěru v udržitelnost veřejných financí ve středně dlouhém období," uvedla Fitch. Portugalsko chce v příštím roce podle agentury DPA snížit rozpočtový deficit na 4,3 procenta hrubého domácího produktu ze 7,3 procenta předpokládaných v letošním roce.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hlídky zachránily 84 migrantů v Lamanšském průlivu

Hlídky vojenského námořnictva a francouzského četnictva zachránily v sobotu u pobřeží severní Francie 84 migrantů, kteří se na palubě čtyř plavidel pokoušeli překonat Lamanšský průliv a doplout do Británie. Ve dvou případech byly mezi trosečníky i ženy a děti.

Další zprávy