Předpověděl pád Enronu, teď je podle něj na řadě Čína

Petr Jemelka Petr Jemelka
13. 1. 2010 9:59
Čína je prý jedna velká bublina, která dopadne jako Dubaj...
Foto: Aktuálně.cz

New York - Finančník James S. Chanos, který se proslavil tím, že předpověděl pád energetické společnosti Enron, ve své době jedné z nejúspěšnějších na světě, nyní zvěstuje finanční kolaps Číny.

Většina ekonomických expertů přitom očekává, že to bude právě Čína, která potáhne svět z krize. Podle Chanose se ale jedná o stejnou bublinu jako v Dubaji, jen tisíckrát větší, napsal odborný ekonomický server patria.cz.

Čínská ekonomika je prý prorůstovým balíčkem v hodnotě 586 miliard dolarů hyperstimulovaná a příliv spekulativních investic způsobí právě vznik bublin. Před tím již varovali dokonce i někteří čínští experti.

Nebezpečné je podle Jamese S. Chanose rovněž agresivní bankovní půjčování, které vyvolává falešnou poptávku, a tak Číně hrozí, že vyrobí více produktů, než bude schopna prodat.

"Bubliny lze nejlépe rozpoznat na základě úvěrových excesů, ne podle excesů v oblasti cen," uvedl v nedávném rozhovoru na CNBC. "A nenajdete větší úvěrový exces, než jaký má Čína."

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy