Office od Microsoftu půjde spustit na tabletech od Applu

ČTK ČTK
27. 3. 2014 21:53
Programy z balíku Office jsou nově dostupné jako aplikace do iPadů. Technologie, která stojí za současným softwarem, průlomová není, strategie ale ano.
Satya Nadella, nový šéf Microsoftu.
Satya Nadella, nový šéf Microsoftu. | Foto: Reuters

San Francisco - Softwarová společnost Microsoft spouští verzi svého kancelářského balíku Office, která funguje na počítačových tabletech od technologické jedničky Apple.

Programy z balíku Office budou dostupné jako aplikace do iPadů a dostupné mají být od čtvrtka na internetu. Firma novinku představila na vůbec první velké tiskové konferenci svého nového ředitele Satyy Nadelly.

Průlom ve strategii

Pro Microsoft to znamená odklon od dosavadní taktiky nabízet verze Office výlučně u tabletů s jeho vlastním operačním programem Windows, poznamenal list The Wall Street Journal.

Nejmenované zdroje agentury Reuters tvrdí, že Microsoft měl verze svých programů ze sady Office vhodné pro iPady připravené několik let. Společnost ale prý nechtěla zradit svůj vlajkový operační systém pro osobní počítače.

Technologie, která stojí za současným softwarem, průlomová není, strategie ale ano. Balík Office se totiž díky této strategii dostává do centra úsilí firmy stát se vedoucí společností poskytující služby napříč různými platformami - a to možná na úkor Windows a vlastního tabletu Surface.

Microsoft by měl vydělat miliardu dolarů

Aby uživatelé iPadů mohli aplikaci nainstalovat, potřebují předplatné Office365, kde jedna z verzí stojí 70 dolarů (téměř 1400 korun) ročně pro jeden počítač a jeden tablet.

Analytici odhadují, že Microsoft by vydáním sady pro iPady mohl vydělat nejméně miliardu dolarů (skoro 20 miliard korun) ročně, i když verze pro chytré telefony iPhone od Applu a zařízení s operačním systémem Android prý velký úspěch neměly.

Programy sady Office mají po celém světě více než miliardu uživatelů. Průzkum společnosti Cowen & Co před rokem ukázal, že 30 procent dotazovaných, kteří tablet vlastnili nebo se ho chystali koupit, považovalo podporu činnosti aplikací, jako je Microsoft Office, za důležitý prvek, upozorňuje WSJ.

Microsoft je podle tržní hodnoty druhou největší technologickou firmou v USA. Satya Nadella převzal její otěže skoro před dvěma měsíci od dosavadního šéfa Steva Ballmera coby v pořadí třetí generální ředitel v devětatřicetileté historii firmy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy