Nejbohatší město má plány za pět bilionů

Fortune, red eko
15. 3. 2007 9:29
Abú Zabí - Světová velkoměsta mají svého vládce budoucnosti. Vítejte v Abú Zabí, městě miliardových investic, hotelů a Louvru.
V Abú Zabí budou mít svůj vlastní Louvre
V Abú Zabí budou mít svůj vlastní Louvre | Foto: Reuters

Zapomeňte na Dubaj, říkají místní. Toto je nejbohatší město světa, kde bude v další dekádě investováno 200 miliard dolarů, v přepočtu pět bilionů korun.

"Rosteme velmi rychle," říká pro Fortune jednatřicetiletý Kaldun Kalifa al Mubarak, který se jako developer věnuje výstavbě komplexu tří mrakodrapů a dvou pětihvězdičkových hotelů za 1,3 miliardy dolarů.

Tím ale příslovečná megalomanie obyvatel Emirátů nekončí. Třešničkou na dortu města je Emirates Palace Hotel. Tři miliardy dolarů, které stál, dovolily autorům, aby ho vybavili tisícovkou lustrů od firmy Swarovski a golfovým odpalištěm velikosti katedrály Svatého Pavla v Londýně.

Model pařížského muzea Louvre. Bude stát v poušti
Model pařížského muzea Louvre. Bude stát v poušti | Foto: Reuters

Na co si vzpomenete

"Jen se nad tím zamyslete: Kde jinde si řeknete ´Založím aerolinie´ a bum, za dva roky máte 21 letadel, které létají do 37 míst? Kde jinde si umanete, že potřebujete 15 tisíc hotelových pokojů a bum, najednou je sto hotelů ve výstavbě?" popisuje situaci Mubarak.

Zřejmě jen zde, ve Spojených arabských emirátech, v hlavním městě Abú Zabí. Přibližně 420 tisíc obyvatel tohoto emirátu "sedí" na desetině světových zásob ropy a v zahraničí mají investovaný celý bilion amerických dolarů.

Přesto většina lidí není schopna najít Abú Zabí ani na mapě. Cesta z Dubaje sem přitom netrvá ani dvě hodiny. A tak se kritici ptají: potřebují Emiráty druhou Dubaj, tedy zámožné centrum miliardářů s honosnými hotely a extravagantními nápady?

Mubarak si myslí, že ano.

"Nechceme se srovnávat s Dubají. Tam se povedlo něco unikátního, fenomenálního. Chceme jít svojí cestou a udělat spoustu věcí líp," říká.

Abú Zabí navštívil nedávno i princ Charles
Abú Zabí navštívil nedávno i princ Charles | Foto: Reuters

Díky, ropo

Místní boháči tak mohou využívat svých petrodolarů, budovat a učit se přitom z chyb, kterými muselo téměř sousední město projít.

A tak se magnáti nebojí investovat do letiště za téměř sedm miliard dolarů, které bude schopné "pojmout" i obří Airbus A380.

Město proti sobě ale nedávno popudilo část Francie. Ve svých plánech, které ´neznají hranic´, se rozhodli vybudovat kopii pařížského Louvru. Stát bude tři čtvrtě miliardy dolarů a vyrůst má přímo v srdci Abú Zabí.

Nejen to, od Paříže získal arabský stát dokonce povolení využívat pro své muzeum název Louvre a do Perského zálivu by z Evropy měly putovat i obrazy na zapůjčení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy