MMF: Hospodářský růst musí podpořit další reformy

ČTK ČTK
19. 3. 2013 13:12
Šéfka MMF kritizovala to, že se pořád ještě zachraňují banky
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | Foto: Reuters

Frankfurt nad Mohanem  - Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová dnes vyzvala vlády, aby pokračovaly v reformách finančního systému, a podpořily tak oživení světové ekonomiky. 

"Více než pět let po začátku krize se ptáme, zda jsme vytvořili silnější (finanční) systém. Ještě ne. Učinili jsme pokroky, ale ještě zbývá mnoho práce," řekla Lagardeová. "Slabé banky stále brzdí hospodářský růst," dodala. 

Šéfka MMF dále upozornila, že důvěra v bankovní sektor se ještě zcela neobnovila navzdory snaze evropských politiků snížit krátkodobá rizika. Slabé banky podle ní musí být rekapitalizovány nebo zeštíhleny.

Lagardeová rovněž označila za nepřijatelné, že některé banky jsou stále považovány za natolik důležité, že je nezbytné za každou cenu zajistit jejich přežití. 

Šéfka MMF rovněž podpořila snahu kyperské vlády o omezení dopadů plánovaného zdanění bankovních vkladů na malé střadatele. Zdanění je podmínkou pomoci od eurozóny, která má Kypr zachránit před bankrotem. Kypr nyní musí podle Lagardeová zmenšit a restrukturalizovat svůj bankovní sektor, napsala agentura Reuters.


 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy