MMF: Hospodářský růst musí podpořit další reformy

ČTK ČTK
19. 3. 2013 13:12
Šéfka MMF kritizovala to, že se pořád ještě zachraňují banky
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | Foto: Reuters

Frankfurt nad Mohanem  - Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová dnes vyzvala vlády, aby pokračovaly v reformách finančního systému, a podpořily tak oživení světové ekonomiky. 

"Více než pět let po začátku krize se ptáme, zda jsme vytvořili silnější (finanční) systém. Ještě ne. Učinili jsme pokroky, ale ještě zbývá mnoho práce," řekla Lagardeová. "Slabé banky stále brzdí hospodářský růst," dodala. 

Šéfka MMF dále upozornila, že důvěra v bankovní sektor se ještě zcela neobnovila navzdory snaze evropských politiků snížit krátkodobá rizika. Slabé banky podle ní musí být rekapitalizovány nebo zeštíhleny.

Lagardeová rovněž označila za nepřijatelné, že některé banky jsou stále považovány za natolik důležité, že je nezbytné za každou cenu zajistit jejich přežití. 

Šéfka MMF rovněž podpořila snahu kyperské vlády o omezení dopadů plánovaného zdanění bankovních vkladů na malé střadatele. Zdanění je podmínkou pomoci od eurozóny, která má Kypr zachránit před bankrotem. Kypr nyní musí podle Lagardeová zmenšit a restrukturalizovat svůj bankovní sektor, napsala agentura Reuters.


 

Právě se děje

před 10 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy