Majitel ČSOB dostane od vlády další miliardy eur

Ekonomika Ekonomika
22. 1. 2009 11:28
Výměnou za pomoc dostane vlámská vláda účast na kapitálu bez hlasovacího práva
Výkonný ředitel belgické KBC Andre Bergen
Výkonný ředitel belgické KBC Andre Bergen | Foto: Reuters

Brusel - Vlámská vláda vypomůže belgické finanční instituci KBC, jejíž součástí je i česká ČSOB, dvěma miliardami eur. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

KBC dostala od Vlámska pomoc ve výši 3,5 miliardy eur již loni v říjnu. Výměnou za poskytnutí finanční injekce by se nyni vláda měla podílet na kapitálu banky, nicméně bez hlasovacího práva.

Společnost v poslední době stíhal v souvislosti s finanční krizí jeden problém za druhým. Potýkala se propadem firemních akcií, na konci prosince do svých hospodářských výsledků promítla odpisy ve výši 900 milionů eur.

Rovněž oznámila, že za poslední čtvrletí minulého roku podle předběžných výsledků vykázala ztrátu, která vyústila v celkovou ztrátu za rok 2008 okolo 2,5 miliardy eur.

"Doufám, že si trhy uvědomí, že obrovská nejistota je nyní pryč," prohlásil šéf KBC Andre Bergen na tiskové konferenci.

ČSOB musela kvůli ztrátám na cenných papírech snížil zisk za loňský rok o šest miliard korun. Nyní má v plánu propustit až 600 zaměstnanců, tedy pět až šest procent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

Další zprávy