Japonský Nissan chce vévodit ekologickým vozům

Redakce EKO, Reuters
19. 5. 2008 11:00
Bude vyrábět lithium-iontové baterie
Čína, po Spojených státech hned druhý největší automobilový trh světa, obdivuje nové vozy. Na pekingskou výstavu přijel i malý Nissan Pivo.
Čína, po Spojených státech hned druhý největší automobilový trh světa, obdivuje nové vozy. Na pekingskou výstavu přijel i malý Nissan Pivo. | Foto: Reuters

Tokio - Japonská automobilka Nissan Motor oznámila, že je rozhodnuta investovat 115 milionů dolarů (dvě miliardy korun) do výroby lithium-iontových baterií pro ekologické vozy.

Spolupracovat na tom má s elektronickým konglomerátem NEC, díky němuž by se měla stát největším výrobcem ekologických automobilů.

Lithium-iontové baterie jsou důležité pro zvýšení konkurenceschopnosti hybridních automobilů, které kombinují různé druhy pohonu, nejčastěji benzinový a elektrický.

Čtěte také: Toyota Prius: Dva motory a nižší spotřeba paliva

Společný podnik obou firem má vzniknout v japonské Kanagawě a ročně má vyrábět 13 tisíc baterií. V roce 2011, kdy se předpokládá uvedení vozidel na americký, izraelský a dánský trh má kapacita dosáhnout 65 tisíc baterií ročně.

Hybridní Toyota Prius.
Hybridní Toyota Prius. | Foto: Toyota

"Nissan se chce stát vůdcem v tomto odvětví," potvrdil agentuře Reuters viceprezident Nissanu Carlos Tavares.

Prezident jspolečnosti AESC, která má baterie vyrábět, Masahiko Otsuka je opatrnější. "Existuje tu alespoň deset soupeřů usilujících o ten samý cíl," prohlásil.

Lithium-iontové baterie jsou výkonnější a menší než stávající nikl-vodíkové, které se používají v elektrických automobilech, tvrdí vedení Nissanu.

Čtěte více: Auta budoucnosti: Spalovací motor se zuby nehty drží

 

Právě se děje

před 31 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy