G20 zůstane u pumpování peněz. Krize ještě nekončí

jem
6. 11. 2009 15:13
G20 se sejde ve Skotsku dohodnout se na další strategii boje proti krizi.
První fotka s Mirkem Topolánkem, současným lídrem EU. Vedle českého premiéra stojí šéf EK José Manuel Barroso (druhý zleva), následuje Obama a nizozemský premiér Jan Peter Balkenende.
První fotka s Mirkem Topolánkem, současným lídrem EU. Vedle českého premiéra stojí šéf EK José Manuel Barroso (druhý zleva), následuje Obama a nizozemský premiér Jan Peter Balkenende. | Foto: Reuters

St. Andrews - Ve Skotském městě St Andrews se tento víkend sejdou ministři financí dvaceti nejvyspělejších zemí světa a nejvýznamnější bankéři, aby se dohodli na společném postupu proti globální ekonomické krizi. Podle agentury Reuters je velmi pravděpodobné, že se kormidelníci světové ekonomiky dohodnou, že ještě nenastal čas k zastavení nouzových finančních stimulů ze strany států.

V souvislosti s pomalým odezníváním nejhorších příznaků ekonomické krize udělala první nesmělý krok Evropská centrální banka, když oznámila, že jednoroční půjčky bankám příští rok už nedá. ,

Již třetí Summit G20 hostí britský ministr financí Alistair Darling, který varuje, že je ještě příliš brzy na prohlášení, že byla nejhorší krize od 30. let překonána. "Myslím, že se v první řadě musíme shodnout na tom, že nesmíme upustit od mimořádných opatření a stimulů, dokud si nebudeme naprosto jisti, že je krize překonána," řekl pro agenturu Reuters Darling.

Země G20 se mají podle Darlinga po spolupráci na zastavení krize a ekonomického útlumu přeorientovat na spolupráci na podpoře růstu a vytváření nových pracovních míst. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 27 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy