EU: Za rok se vrátíme k růstu, stabilita je však daleko

Tereza Holanová Tereza Holanová
11. 5. 2012 13:15
Prognóza Evropské komise: Letos čeká Unii stagnace, za rok nastane oživení
Foto: Thinkstock

Brusel - Pozvolného oživení se evropská ekonomika dočká už v příštím roce. Mezi jednotlivými státy ale zůstanou významné rozdíly. Uvedl to eurokomisař pro měnové a hospodářské záležitosti Olli Rehn na páteční konferenci, kde Evropská komise představila svoji makroekonomickou prognózu pro další období.

Hrubý domácí produkt v celé Evropské unii by měl letos stagnovat, v eurozóně pak meziročně klesnout o 0,3 procenta. V roce 2013 se ale opět očekává růst, a to 1,3 procenta pro EU a procento pro státy měnové unie.

V případě Česka komise očekává, že se hrubý domácí produkt letos nezmění a za rok poroste tempem 1,5 procenta. "Slabá domácí poptávka a nejistý nárůst vývozů budou českou ekonomiku pravděpodobně formovat i v roce 2012," stojí v analýze komise. Spotřeba domácností by v tomto roce měla meziročně klesnout o 0,4 procenta.

Oživení na dohled?

"Ekonomika zůstává nadále křehká a mezi jednotlivými členskými státy panují obrovské rozdíly," shrnul Rehn.

Evropská unie bude podle něj i v dalších měsících bojovat se slabou poptávkou, která bude daná vysokou nezaměstnaností, pomalým růstem mezd nebo zadlužeností domácností v jednotlivých zemích.

"Přestože naše vyhlídky zůstávají nejisté, důrazné politické kroky a posilování institucí EU postupně napětí na trhu snižují," hlásí komise. Podle jejích zástupců se investoři začínají váhavě vracet a v dalších měsících jejich důvěra ještě posílí.

"Oživení je na obzoru, k udržitelnému růstu ovšem vede dlouhá a kamenitá cesta," myslí si generální ředitel pro ekonomické a finanční záležitosti EK Marco Buti.

Vlády začnou šetřit

Nezaměstnanost v EU se podle prognóz udrží na 10 procentech. Tempo růstu cen by mělo zpomalit, protože vliv zdražující ropy a vyšších daňových sazeb oslabí, stojí v makroekonomické analýze.

Snížit by se měla také zadluženost. Maastrichtské kritérium, podle něhož vláda nesmí mít větší deficit rozpočtu než tři procenta HDP, by mělo v roce 2013 splnit 17 zemí EU. Největší schodek se očekává u Řecka (8,4 procenta HDP), Irska a Španělska. V přebytku by měla být pouze jediná ekonomika, a to Švédsko. České republice Evropská komise předpovídá deficit 2,9 procenta HDP letos a 2,6 procenta za rok.

Vládní dluh udrží pod stanovenými 60 procenty HDP pouze 13 zemí z 27, ve většině případů se má jednat o nové členy, kteří ještě neplatí eurem. Nejnižší zadluženost komise očekává od Estonska (11,7 procenta HDP) a Lucemburska (21,6 procenta). Český dluh by měl vzrůst o procentní bod na 44,9 procenta.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy