Ekonomická krize dostihla i megalomanskou Dubaj

jem
26. 11. 2009 14:25
Státem vlastněná developerská společnost Dubai World není schopná splácet své dluhy, to vrhá stín na celou Dubajskou ekonomiku
Dubaj je místem, kde se plní i ty nejambicioznější sny architektů. Ilustrační snímek - dubajské metro.
Dubaj je místem, kde se plní i ty nejambicioznější sny architektů. Ilustrační snímek - dubajské metro. | Foto: Dubai Metro

Dubaj - Pozornost ekonomů z celého světa se nyní stáčí k Dubaji, jednoho ze Spojených arabských emirátů, jehož finanční potíže šokovaly celý svět.

Tamní státem vlastněná developerská firma Dubai World totiž požádala své věřitele o odložení splátky dluhů, které dosahují 59 miliard dolarů. Informoval o tom server BBC.

Firma, známá svými megalomanskými projekty např. vytvářením umělých ostrovů a dalších extrémně nákladných staveb, dosud nevykazovala žádné známky hospodářských problémů. Nyní přišel šok a ostrý pád na investičních trzích.

Dubai World měla přitom již příští měsíc zaplatit 3,5 miliardy ze svých dluhů. Spolu s Dubai World byla zasažena celá dubajská ekonomika. Po šesti letech konstantního růstu, přišel ve druhé polovině roku 2008 strmý pád. To vedlo k výraznému poklesu cen nemovitostí.

Podle vyjádření Dubajské vlády se žádost o odložení splátky týká také dceřiné firmy Nakheel. "Je to šokující, protože v posledních několika měsících všechny dostupné informace naznačovaly, že se investoři o své peníze nemusejí bát, jelikož Dubai world bude schopna svým závazkům dostát," vysvětluje analytik investiční banky SICO Shakeel Sarwar

Celkový dluh emirátu Dubaj dosahuje oficiálně osmdesáti miliard dolarů, spekuluje se ale o tom, že jeho reálná výše dosahuje až dvojnásobku. Podle analytiků začíná tamní ekonomika doplácet na strategie centrálního plánování a orientace celého hospodářství pouze na stavebnictví.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy