Češi mají jen čtvrtinu americké produktivity práce

Dušan Klimeš
4. 9. 2007 9:10
Zůstávají v práci nejdéle a své firmě dají nejvíc
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Ženeva - Přestože produktivita práce celosvětově roste, rozdíl mezi průmyslově rozvinutými a ostatními zeměmi zůstává značný.

Na špici žebříčku, který zveřejňuje Mezinárodní organizace pro práci (ILO), se drží Američané. Zůstávají v práci nejdéle a své firmě přináší nejvíc.

Zaměstnanec v USA přinese společnosti 63,8 tisíce dolarů, tedy v přepočtu 1,3 milionu korun.

O velký kus pozadu je Irsko s produktivitou necelých 56 tisíc dolarů. Pak už je hned v závěsu Lucembursko, Belgie a Francie. Tyto státy mají stále více než 54 tisíc dolarů na jednoho pracovníka.

Co může ovlivnit produktivitu v USA? Čtěte ZDE: Nerušte prosím, dávají basketbal

Jelikož ale Američané pracují déle, je tento údaj částečně zkreslený. Proto ILO počítá i hodinovou produktivitu. A té vládnou Norové s částkou 37,99 dolaru, Američané "odpracují" 35,63 dolaru.

Češi zvyšují, ale pokulhávají

Česká republika si dle výzkumu ILO nevede špatně.

Foto: Alcoa

V období mezi roky 1980 a 2005 se povedlo produktivitu práce zvyšovat průměrně o necelá dvě procenta ročně. Při přepočtení na hodinovou hodnotu to bylo dokonce 2,1 procenta každý rok za celou ekonomiku.

Ovšem celkově se Česko pohybuje na necelé čtvrtině produktivity USA. Češi mají průměrnou produktivitu asi 13 tisíc dolarů.

"Velký rozdíl mezi produktivitou a bohatstvím nás velmi znepokojuje," uvádí Juan Somavia, šéf ILO. "Zvýšení produktivity u nízkopříjmových skupin v rozvojových zemích je cestou, jak překonat rozdíly v ekonomikách zemí," dodává.

Nejrychlejší tempo růstu produktivity práce zaznamenala Východní Asie. Za posledních deset let se zde zdvojnásobila. Přesto je produktivita sedmkrát nižší než v rozvinutých státech.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy