Londýn chce i nadále v Evropské unii šetřit. Maximální výše rozpočtu má být podle londýnské vlády 849,3 miliard eur.
Upravený návrh zveřejnila dnes Británie na webových stránkách svého předsednictví, den před zahájením summitu hlav členských států EU v Bruselu. Minulý týden s původním návrhem tvrdě narazila. (VÍCE ČTĚTE ZDE)
Britský premiér Blair se rozhodl, že bude bojovat za to, aby jeho země měla stále "úlevu" a nemusela do společného rozpočtu odvádět tolik.
Nejen Británie by přispívala méně
Nový návrh stále zachovává britský rabat, a zvyšuje jej z dnešních 5 miliard ročně eur na 7 miliard. Zlepšení nabídla Británie také Švédsku a Nizozemí, kteří platí do EU nejvíce a dostávají nejméně.
V novém návrhu se také opakuje námitka proti nereformované společné zemědělské politice. Bez její reformy se ostrovní stát svého rabatu nehodlá vzdát a požaduje, aby dohoda obsahovala závazek provedení reformy do roku 2013.
Další peníze i některým starým státům
Londýnská vláda si novým plánem snaží zajistit si podporu nových členských států. Přislíbila jim ještě jednodušší tok peněz ze strukturálních a kohezních fondů a stejná pravidla také pro chudší Portugalsko a Řecko.
Slovensku a Litvě chce dát ještě další peníze na vyřazení jaderných elektráren z provozu a dodatečné fondy pro Polsko, Maďarsko, Česko, Estonsko a Lotyšsko. Na takzvaný fond soudržnosti bude moci ještě proti původním představám do roku 2013 dosáhnout i Španělsko.
Finanční podporu zemědělských oblastí slíbila Británie Finsku, Irsku, Portugalsku, Švédsku a Rakousku.
Britská vláda také požaduje, aby summit prezidentů a ministerských předsedů zvýšil výdaje na výzkum a vývoj do roku 2013 o tři čtvrtiny.