Americká vláda dá automobilkám přes 17 miliard dolarů

Ekonomika Ekonomika, Red eko
19. 12. 2008 16:49
Peníze vezme z balíčku pro stabilizaci finančního sektoru
Foto: Chrysler

Washington - Americká vláda pomůže svým krachujícím automobilkám. General Motors a Chrysler dostanou 17,4 miliardy dolarů v podobě krátkodobých úvěrů. Prohlásil to dnes americký prezident George Bush. Peníze pro výrobce aut půjdou ze 700miliardového fondu na stabilizaci finančního sektoru.

"Nepanují zde obvyklé podmínky," uvedl prezident podle agentury Bloomberg. "Uprostřed finanční krize a recese není zodpovědné nechat automobilový průmysl zkrachovat."

Americké automobilky bojují o získání pomoci od státu již delší dobu. Peníze by GM a Chrysleru měly pomoci fungovat až do března příštího roku. Ford zatím pomoc nepotřebuje. Prohlásil, že za současných podmínek fungovat může.

Chrysler tento týden tlačil na vládu hrozbou, že na měsíc zastaví výrobu. Lépe na tom nejsou ale ani české automobilky. Odhaduje se, že o práci kvůli útlumu v tomto odvětví průmyslu přijde v rámci Svazu automobilového průmyslu bezmála 14 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 21 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy