Americká vláda dá automobilkám přes 17 miliard dolarů

Ekonomika Ekonomika, Red eko
19. 12. 2008 16:49
Peníze vezme z balíčku pro stabilizaci finančního sektoru
Foto: Chrysler

Washington - Americká vláda pomůže svým krachujícím automobilkám. General Motors a Chrysler dostanou 17,4 miliardy dolarů v podobě krátkodobých úvěrů. Prohlásil to dnes americký prezident George Bush. Peníze pro výrobce aut půjdou ze 700miliardového fondu na stabilizaci finančního sektoru.

"Nepanují zde obvyklé podmínky," uvedl prezident podle agentury Bloomberg. "Uprostřed finanční krize a recese není zodpovědné nechat automobilový průmysl zkrachovat."

Americké automobilky bojují o získání pomoci od státu již delší dobu. Peníze by GM a Chrysleru měly pomoci fungovat až do března příštího roku. Ford zatím pomoc nepotřebuje. Prohlásil, že za současných podmínek fungovat může.

Chrysler tento týden tlačil na vládu hrozbou, že na měsíc zastaví výrobu. Lépe na tom nejsou ale ani české automobilky. Odhaduje se, že o práci kvůli útlumu v tomto odvětví průmyslu přijde v rámci Svazu automobilového průmyslu bezmála 14 tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy